Berlingske Tidende lander onsdag den 26. januar hos abonnenterne og kioskerne i et helt nyt design og båret af et nyt Berlingske-univers. Berlingske Tidende har netop rundet 262 år, og det fejres med en omlægning, der vil være langt større, end da Berlingske Tidende skiftede format fra broadsheet til tabloid tilbage i 2006. Berlingske Tidendes chefredaktør og koncernchef, Lisbeth Knudsen forklarer behovet for udviklingen således:
− Medieforbruget ændrer sig så dramatisk i disse år, at der skal mere til end nogle årlige justeringer af avisens indhold og design. Eller at man blot tilføjer nogle af de nye digitale tilbud på web, mobil, smartphones og såkaldte tablets eller tavle-pc’er som iPad, mener Lisbeth Knudsen. 
− Journalistikken skal udvikles til det nye mediebillede, og avisens rolle er på ingen måde udspillet. Tværtimod kan avisen få nyt liv, hvis vi udvikler dens særlige egenskaber og kvaliteter: Det professionelt prioriterede nyhedsoverblik, læseoplevelsen, den nye viden, den tankevækkende debat, dybden og perspektivet. Men avisen skal fornys og tænkes ind i den nye digitale verden af muligheder for at gøre sig selv attraktiv og uundværlig for den moderne medieforbruger. For os handler journalistisk kvalitet om substans. Masser af substans.
Nyt bladhoved
Mest markant er det, at avisen dropper “Tidende” og fremover blot lyder navnet: “Berlingske”. Det gøres dels for at tage konsekvensen af, at kun få i dag benytter “Tidende” og dels for at understrege, at Berlingske er meget mere end en trykt avis. Alt i alt bliver der tale om en kraftig styrkelse af indholdet på både Berlingske app, web, mobil og avis.
Der kommer helt nye og indholdstunge tillæg til den trykte avis blandt andet i form af Berlingske Nyhedsmagasin, og websitet skifter navn til det brugervenlige og helt enkle b.dk og får et helt nyt design, der, ligesom avisens, først ser dagens lys sidst i januar. Dog holdes der fast i valgsproget “Ob fructus ardua Scandit”, som har fulgt Berlingske Tidende i alle årene, og indgår i avisens våbenskjold. I dag ”oversætter” Berlingske den latinske sætning som: ”Umage betaler sig”, hvilket falder helt i tråd med forandringens nøgleord: ambition.
− Berlingskes målsætning er mere end nogensinde at levere ambitiøs kvalitetsjournalistik i en tid præget af informations-overload. At være velinformeret går aldrig af mode, og vi tager vores ansvar som stemme i den hjemlige samfundsdebat meget alvorligt, fortsætter Lisbeth Knudsen.
Store dele af medarbejderskaren på Berlingske Tidende har i månedsvis været involveret i at udvikle en helt ny generation af dagbladsmedie. I løbet af de kommende uger vil alle få et endnu større kendskab til det ny Berlingske, der i øjeblikket forbereder sig og varmer op til den store premiere 26. januar.