11.317 danskere valgte i en historisk varm juli at skrive under på en slutseddel hos en bilforhandler. Personbilsalget faldt med omkring 500 stk. i forhold til juli sidste år, men niveauet er for højt til at pille ved branchens gode humør:
– Vi ser ingen grund til bekymring, selv om salget af personbiler faldt i juli. Set i et historisk perspektiv er salg af mere end 11.000 biler i en juli måned ganske flot, og vi anser fremgangen på næsten ni pct. i årets første syv måneder for tilfredsstillende, siger adm. dir. hos De Danske Bilimportører, Bent Mikkelsen.
Der var til og med juli solgt 94.062 personbiler herhjemme, så allerede i denne måned vil årssalget runde 100.000.
Toyota Avensis, den meste solgte model i 1. halvår, røg ud af Top 25 i juli. Den gamle model er udsolgt, og den nye ikke til salg endnu. Størstedelen af bilsalget, over 37 pct., stod de mindste biler for med Skoda Fabia og Peugeot 206/207 i front. peng