Op mod 100.000 mennesker ventes at deltage, når Smilets By officielt åbner som europæisk kulturhovedstad i morgen.

Det store åbningsarrangement markerer starten på et spændende kulturår, der samler alle 19 kommuner i Region Midtjylland om godt 400 kulturelle arrangementer under temaet ”Let’s Rethink”.

Åbningen fungerer samtidig som platform for udrulningen af en helt ny marketingstrategi for det århusianske kafferisteri BKI Foods A/S, der er blandt hovedsponsorerne for ”Aarhus 2017”.

BKI har ladet sig inspirere af den europæiske kulturhovedstads tema og valgt at ”gentænke” sin position i markedet, hvilket sammenfattes i temaet ”Ristet i Aarhus”.

Sådan aktiveres millionsponsorat

Virksomheden binder derfor størstedelen af sine marketingressourcer i 2017 op på at aktivere sit millionsponsorat til begivenheden.

Målet er at styrke den lokale forankring i Aarhus, fortæller Casper Agerbo, marketingchef i BKI Foods A/S.

– De fleste voksne danskere kender brandet BKI. Men det er de færreste, der ved, at vi er et 100 procent danskejet kafferisteri, og alt det BKI-kaffe, som danskerne drikker hvert år, bliver ristet i Aarhus-forstaden Højbjerg, siger han.

– Vi vil gerne give danskerne – og i særdeleshed østjyderne – et bedre indblik i, hvem vi er, og det skal vi bruge ”Aarhus 2017” som platform til at fortælle, fortsætter Casper Agerbo.

Socialt udsatte skal hjælpe

I den forbindelse har BKI blandt andet udpeget godt 35-50 kulturarrangementer over de næste 12 måneder, hvor virksomheden i samarbejde med frivillige fra Kofoeds Skole, der hjælper mennesker med sociale problemer, skal sælge kaffe til østjyderne via en stor mobil café, som BKI har indrettet i en dobbeltdækkerbus.

– Hvis det går, som vi håber på, så vil de frivillige fra Kofoeds Skole være med til at bringe den lokale fortælling om BKI ud til århusianerne og samtidig håber vi på, at vi via kaffesalget kan rejse 1-2 millioner kroner til Kofoeds Skole i Aarhus, siger Casper Agerbo.

Derudover lancerer BKI en række mere klassiske marketinginitiativer omkring temaet ”ristet i Aarhus”.

– Ingen aarhusianere vil forhåbentlig være i tvivl om vores lokale forankring, når året er omme, siger marketingchefen.

BKI i øjenhøjde

BKI er i øvrigt ejet af søskendeparret Karl og Kirsten Mathiesen, der er børn af Svend og Ellen Mathiesen, som stiftede ”Brasil Kaffe Import” i 1960.

– Familien har aldrig haft noget større ønske om at være synlige i medierne – for dem har det udelukkende handlet om kaffen, og det har gjort, at man har skabt et stærkt kvalitetsbrand, som dog ikke har haft en så god forankring lokalt.

– Det vil vi gerne lave lidt om på. BKI skal være mere i øjenhøjde med forbrugerne, og vi skal også turde være lidt bedre at fortælle om os selv, slutter Casper Agerbo.

Det er BKI’s eget marketingteam, der har udviklet kampagnen ”ristet i Aarhus” med sparring fra Mogens Elhauge fra bureuaet Novicell i Aarhus.