Det er ikke tilladt, når bloggere tjener penge på at skrive positivt om produkter og samtidig i det skjulte få penge fra virksomheden bag.
Det slår videnskabsminister Helge Sander (V) fast i et svar til Folketinget.
I svaret skriver Helge Sander, at ”det er i strid med markedsføringslovens § 4 ikke at gøre det helt klart i sin blog, at man har fået penge for at skrive om et produkt”, skriver politiken.dk.
Det får nu socialdemokraternes forbrugerordfører, Benny Engelbrecht, til at rette henvendelse til Forbrugerombudsmand Henrik Øe.
– Det vil være virkelig, virkelig svært at efterprøve og bevise, når den her slags skriverier er ”sponsoreret”, uden at det står anført i bloggen. Men Forbrugerombudsmanden kan fastslå en ansvarsplacering, hvorefter man vil kunne sætte ind over for fænomenet, der breder og breder sig i kraft af sin gode effekt blandt forbrugere, siger Benny Engelbrecht.
Han mener, at ansvaret kan ligge hos de netbureauer, der står for at formidle kontakten mellem virksomheder og bloggere.
ac