Mediekoncernen Mecom varsler besparelser og fyring af hver femte medarbejder og fastfrysning af lønningerne i 2009. Desuden bebuder Mecoms adm. dir. David Montgomery en rekonstruktion af koncernen.
Mecom kæmper i øjeblikket for livet op mod en deadline, der hedder tirsdag den 31. marts, og hvor Mecoms gæld på små fem milliarder kroner skal være væsentligt nedbragt eller genforhandlet med bankerne.
− Hvis vi ikke har succes (med nedbringelse af gælden, red.), regner jeg med, vi får yderligere udsættelse af bankerne. Situationen er stabil nu, siger David Montgomery til Bloomberg.com med tilføjelsen, at han regner med endnu en udsættelse på kravet om afvikling af gælden eller udvidelse af bankgarantierne frem til 30. april i år.
Mecom ejer cirka 300 medier, herunder Berlingske Media, og koncernen solgte tidligere i år tyske og norske medier fra i størrelsen 1,5 milliarder kroner, men det er langt fra nok til at nedbringe gælden.
Det er især det vigende annoncemarked på tværs af Europa og USA, der har ramt Mecom på præcis samme måde, som alle andre store mediehuse. Derfor bliver 2009 et år med ”reduktion af omkostninger på alle markeder og en rekonstruktion af hele koncernen, siger altså Montgomery til Bloomberg.com.
Cirka 40 procent af Mecoms omsætning kommer fra annonceindtægter, men dagbladene i Danmark og Norge ikke er nær så afhængige af annonceindtægter, som tilfældet er i for eksempel i Storbritannien.
På grund af situationen har Mecom i to omgange måttet forlænge sine aftaler med bankerne, og en ny gældsaftale skulle altså være på trapperne. Som følge af Montgomerys seneste udmeldinger til diverse finansmedier, herunder Bloomberg, steg Mecom-aktien med 18 procent på Londons børs.
Med udgangen af 2009 ventes Mecom stadig at have 10.000 ansatte i koncernen, men vil samtidig have fyret hver femte medarbejder.
Alle bonusordninger til chefer og ledende medarbejdere er fastfrosne, og netop nu forhandler Montgomery med sine medarbejdere om at holde alle andre lønningerne i ro resten af året.