– Ping, siger det. Ping. Og ping igen. Den lyd vender vi lige tilbage til.
Markedsføring er på besøg hos det danske social media-bureau Mindjumpers, hvor vi møder tre af Bang & Olufsens ledende marketing og brandingfolk: VP Head of Brand, Design & Marketing Marie Kristine Schmidt, Global Consumer Marketing Director Philip Wegloop og Social Media Manager Alexandra Bode.
De er her alle tre for at følge med i, hvordan social media-delen af Bang & Olufsens meget omfattende, globale kampagne for lanceringen af det nye tv – BeoVision Avant – er forløbet i sin første fase.
Startskuddet til kampagnen – der rummer både tv, print, digital og social – gik torsdag eftermiddag, og Markedsføring møder Bang & Olufsen-folkene rundt regnet 24 timer efter launch.
– Det er gået rigtig godt, og vi er meget tilfredse med de resultater, vi har kunnet se indtil videre, siger Marie Kristine Schmidt.
Sammen med sine kolleger – og hele Bang & Olufsen, kan hun bl.a. glæde sig over fin omtale inden for de første få timer efter udsendelse af pressemeddelelsen i anerkendte medier som The Guardian, Wall Street Journal, Mashable, The Verge og Bloomberg TV. Og mange flere.
På alle tangenter
På PR-fronten har Bang & Olufsens PR & Corporate Communiations afdeling skabt grundlaget for global medie-eksponering med udgangspunkt i fire lancerings-events i henholdsvis København, London, München og New York.
Her deltog over 200 journalister og bloggere fra verdens førende medier – ikke blot fra traditionelle tech-medier, men også fra store business, fashion-, interior- og livsstilsmedier.
På reklamefronten er der lanceret en global reklamefilm samt printannoncer, udarbejdet sammen Bang & Olufsens globale kreative lead-bureau: London-baserede Bartle Bogle Hegarty (BBH).
En tv-reklame baseret på samme film vil også blive vist i Danmark om nogle uger.
På den digitale front er der i samarbejde med Wunderman kreeret en ambitiøs produktside,som viser tv’ets helt specielle bevægelser.
Og så har Bang & Olufsen sammen med Mindjumpers skabt et Social Media News Room, hvor al omtale af det nye BeoVision Avant-tv på Facebook, Twitter osv – fra Australien til Alaska – er blevet monitoreret på små og store skærme minut for minut, siden pressemeddelelsen blev sendt ud torsdag eftermiddag klokken 14, dansk tid.
Og her er det så, vi vender tilbage til vores Ping.
For hver gang den lyd dukker op, betyder det, at en eller anden – måske i Tokyo eller Toronto, måske i Tønder – har postet noget på de sociale medier om Bang & Olufsens nye BeoVision Avant-model. Eller har delt en post om tv’et, som andre har uploadet.
Alt bliver monitoreret via Mindjumpers værktøj Baboon, som er udviklet i samarbejde med CBS. Alt bliver klassificeret efter ”sentiment” – er det positivt, neutralt eller negativt – og det hele visualiseres løbende på storskærm med grafik, farver, søjler og lagkage-diagrammer, så alle hele tiden kan følge med i, hvad der sker.
Et pudsigt ”peak” dukker fx op natten mellem torsdag og fredag. Det viser sig at være en amerikansk producer, sangskriver og rapper ved navn Jermaine Dupri, der har nævnt tv’et på Twitter: Det ses på graferne hos Mindjumpers, fordi Dupri her har tæt ved 1 mio. followers.
Og der har været en del pings i løbet af det første døgns tid, hvor Mindjumpers natten igennem har haft mellem syv og ti mand på ”vagt” ved skærmen.
Jonas Klit Nielsen, CEO og grundlægger af Mindjumpers, siger om de første indikationer for social-delen af kampagnen.
– Nu er kampagnen jo lige startet, men at der på de første 24 timer er blevet skabt +26 millioner impressions og har været over 30.000 interaktioner tegner godt for det endelige resultat af kampagnen.
Et emotionelt brand
Imponerende tal efter bare 24 timer, men det er heller ikke et helt almindeligt tv, Bang & Olufsen har udviklet, forklarer Marie Kristine Schmidt.
– Ideen har været at skabe et tv, som diskret holder sig i baggrunden i stuen, når det er slukket, men som fungerer som et naturligt midtpunkt, når det tændes. I stedet for at arrangere hele rummet omkring et tv, som mange har gjort i årevis, drejer BeoVision Avant hen mod brugeren, når det tændes – og tilbage på plads efter brug, forklarer hun og tilføjer, at navnet i øvrigt er valgt som en lille hyldest til Bang & Olufsens hidtil mest succesfulde tv med samme navn, der blev lanceret i 1995.
I har valgt et meget bredt miks af platforme?
– Det har vi, og der er ingen tvivl om, at dette er en meget stor kampagne for os. Vi satser fx stærkere på både digitale og sociale medier denne gang, og målet er nå ud til en bredere målgruppe end vi normalt taler til. Vi ser fx ikke social som ”ungdoms”-kanaler, men mere som livsstils-kanaler.
Reklamefilmen handler heller ikke kun om det nye tv, men ganske meget om Bang & Olufsens historie. Hvordan kan det være?
– Fordi vores historie er vigtig – også i produktsammenhæng. Og fordi Bang & Olufsen er et emotionelt brand. Vi var ret hurtigt klar over, at vi ville bygge vores historie og DNA ind i fortællingen om det nye tv. Derfor også kampagnens payoff: ”It takes 89 years to create movement this beautiful”.
Opjustering på social
Tilbage i Social Media News Room fortæller Bang & Olufsens Social Media Manager, Alexandra Bode, at det ikke er første gang, man har arbejdet med et ”kontrolcenter” i forbindelse med social-delen af en kampagne, men at set up’et denne gang er større og mere ambitiøst end tidligere.
– Vi har været på Facebook siden 2007, men det var faktisk først sidste år, at vi for alvor begyndte at anvende de sociale medier mere strategisk i kampagnesammenhæng. Og det har været utrolig spændende at se, hvordan det er lykkedes at komme i dialog med mennesker over hele verden, siger Alexandra Bode.
Hun erklærer sig ligesom sine kolleger yderst tilfreds med forløbet.
– Der har været mange interessante samtaler, mange shares, og mange reaktioner på de 6-7 små videoer, vi launchede i løbet af de første 24 timer. Og så har vi kunnet konstatere, at der har været et yderst positivt ”sentiment”. Vi ved, at luksusbrands ofte godt kan dele vandene, men vi kan se, at over 90 procent af de posts og samtaler, der har været, har været positive, uddyber hun.
Set up’et i Social Media News Room holder blandt meget andet øje med tre forskellige grupper på de sociale medier:
Dem, der kaldes Big Voices – defineret som personer med en meget stor follower-base, men som Bang & Olufsen ikke nødvendigvis har en relation til. Det kan fx være musikere, skuespiller eller andre kendisser, som i eksemplet ovenfor med Jermaine Dupri.
Så er der Influencers – personer, som typisk har en eller anden relevant relation med Bang & Olufsen – fx design-bloggere, hi-fi bloggere osv. Og endelig PR – relevante medier og journalister.
Det handler om at lytte, men også om tilgængelighed. Om at møde folk, hvor de er, fastslår Alexandra Bode
Og hvis en person på den anden side af jordkloden poster et spørgsmål til jer om Avant-modellen kl. fire om morgenen dansk tid, hvornår får han så svar?
– Det gør han inden for tre timer. Den grad af tilgængelighed og en kort responstid er ekstremt vigtig for os.
I fotogalleriet over artiklen kan du se et udpluk af billeder fra de første 24 timer af B&O-kampagnens social media-del hos Mindjumpers.
Og kampagnefilmen fra BBH kan du se her.