Ni måneder efter at Bang & Olufsen og Aston Martin annoncerede et strategisk partnerskab, er de to verdenskendte firmaer klar med det første fælles projekt i form af et lydsystem fra Bang & Olufsen til Aston Martin DBS. Det skriver B&O i meddelelse.
Navnet på lydsystemet, der netop nu er klar til lancering, er Bang & Olufsen BeoSound DBS.
– Vi er stolte over at kunne præsentere det første konkrete resultat af samarbejdet med Aston Martin, siger Bang & Olufsens topchef, Karl Kristian Hvidt Nielsen.
Han tilføjer, at BeoSound DBS i begyndelsen af 2009 forventes at blive fulgt op med et Bang & Olufsen lydsystem til Aston Martin DB9.
De senere år har Bang & Olufsen konstant styrket sin ledende position inden for dedikerede lydsystemer til high-end biler.
I august meddelte selskabet således, at man også havde indgået en aftale om at levere lydsystemer til Mercedes-AMG.
Bang & Olufsen’s lydsystemer til biler har i løbet af kort tid opnået betydelig anerkendelse.
Tidligere på året har det anerkendte, tyske bilmagasin “auto motor und sport” således i læserundersøgelsen ”Best Brand 2008” udnævnt Bang & Olufsen til nummer ét inden for Car-HiFi.
sit