Med Sydbanks opkøb af Diba er mere end halvdelen af de børsnoterede banker, der fandtes i 2008, forsvundet fra danmarkskortet. Og finanssektoren har været præget af det lige siden, viser en gennemgang af bankernes krak og fusioner.
Konkret er 24 af de 44 banker, som var børsnoterede i 2008, enten krakket, fusioneret eller ved at fusionere, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten tirsdag.
I 16 af de 24 banker var direktionen aktie- eller optionsaflønnet. Ifølge Ken L. Bechmann, der er professor ved CBS, blev aktie- og bonusprogrammer ofte indført på bankdirektørernes initiativ og ikke bestyrelsernes. Når så mange af de lukkede banker havde den type aflønning, siger det derfor i høj grad noget om, hvilken type direktører der stod i spidsen for dem.
– De grå, lidt kedelige og ikke så risikovillige direktører vil typisk vælge en høj fast løn som aflønningsform, mens de risikovillige, der tror, at de kan gå på vandet, vil vælge aktieoptioner og bonusaflønning, siger Ken L. Bechmann til Jyllands-Posten.
/ritzau/