Stormagasinet Magasin kommer nu på britiske hænder.
Stormagasinkæden Debenhams med base i London overtager Magasin du Nord fra investorgruppen Magillum for 101 millioner kroner, meddeler begge parter i pressemeddelelser.
– Det er en ideel situation for Magasin, at vi nu er ejet af detailfolk. Debenhams er en af de mest effektive detailkæder i Europa med masser af knowhow og stordriftsfordele inden for logistik og indkøb, hvilket nu kommer Magasin til gode, udtaler Magasins administrerende direktør, Jon Björnsson.
– Vi er et stærkt brand, som nu via den solide platform, vores nye ejere kan tilbyde, har mulighed for at vokse sig endnu stærkere, tilføjer han.
Debenhams er Storbritanniens næststørste detailkæde med 145 stormagasiner i Storbritannien og Irland. Stormagasinets topchef Rob Templeman lægger vægt på, at Magasin er et af de mest kendte brands i Danmark med en loyal kundegruppe.
– Så vi er meget glade for, at Magasin nu er en del af Debenhams-gruppen, udtaler Rob Templeman, der også kan se store fordele i, at de to brands ligner hinanden så meget.
Bygningen på Kongens Nytorv og Illum indgår ikke i handlen og vil fortsat være ejet af Solstra Holding, der består af den islandske investeringsbank Straumur og investoren Alshair Fiyaz.
Selskabet har lavet en 25-årig lejeaftale med Debenhams.
/ritzau/