Nordmænd, tyskere og svenskere fylder traditionelt set mest i de danske turist-statistikker, men målt på årets seks første måneder i København er det briterne, der fylder mest.

Og det er endda ikke bare hovedstaden, der mærker briternes rejselyst.

Antallet af britiske overnatninger i Danmark er steget med godt 50 procent inden for de sidste seks år, og den tendens ser ud til at fortsætte i 2015, der til og med juni har oplevet en vækst på 5,6 procent i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Årsagerne er flere, lyder vurderingen fra VisitDenmark: Den britiske økonomi vækster, pundet er stærkere, end det har været i mange år, og reallønnen er stigende.

Samtidig er der bedre tilgang til Danmark fra Storbritannien end nogensinde før med knap 300 ugentlige flyvninger, men også en fokuseret presseindsats fra VisitDenmarks britiske kontor bærer tydelig frugt. 

Medier bugner af DK-omtale


Således er det for tiden næsten umuligt at komme uden om Danmark i de toneangivende britiske medier, der nærmest flyder over med rosende reportager fra det stilrene, sexede og klimavenlige land mod nord.

Og denne interesse er ikke kommet af sig selv, lyder det fra Dennis Englund, der er VisitDenmarks markedschef i Storbritannien:

– De britiske medier er vilde med dansk hygge og med krimiserier som Forbrydelsen, Borgen og Broen. Også det nordiske køkken, vores cykelkultur og vores design hitter enormt, og derfor har VisitDenmark gjort en rigtig stor indsats for at udvikle unikke historier omkring netop de temaer, siger han og tilføjer, at PR-indsatsen i det hele taget er øget:

– Så i øjeblikket arrangerer vi – i samarbejde med vores danske partnere – flere presseture til Danmark end nogensinde før.

Skagen, Gudenåen og city life

Eksempelvis har The Telegraph, The Guardian og rejsemagasinet National Geographic Traveller givet gode tips til storbyferieaktiviteter i København.

The Independent har sat fokus på Bornholm, mens The Sunday Times har skrevet om Danmarks bedste strande fra Skagen i Nordjylland til den danske riviera i Nordsjælland.

The Times har produceret en guide over de bedste hoteller i Skandinavien, og The Observer (weekendudgaven af The Guardian) har givet inspiration og insidertips til ferie i Nordjylland.

Også de populære pendleraviser Evening Standard og METRO, som hver har op mod to mio. daglige læsere, har skrevet om Danmark med fokus på henholdsvis København og nye attraktioner i Danmark, mens kvindemagasinerne Good Housekeeping og Red Magazine har stillet skarpt på Gudenåen og Aarhus.

– Jeg er overbevist om, at de mange forskellige Danmarkshistorier er med til at påvirke briternes opfattelse af Danmark som rejsedestination. Og det har indtil videre givet mærkbare resultater på bundlinjen for dansk turisme, slutter Dennis Englund.

Se et udpluk af de artikler, der har prydet aviserne i Storbritannien i løbet af sommeren:

National Geographic Traveller: City Life – Copenhagen

Evening Standard: Crushing on Copenhagen

The Sunday Times: The Dane Attraction.