Det ser måske ikke helt så sort ud for de kommercielle medier, som det har gjort hidtil i forhold til at finde en overskudsgivende forretningsmodel til deres online-satsning.
Analyseinstituttet Nielsen har spurgt 27.000 mennesker i 52 lande, og cirka en tredjedel er villige til at betale for at læse avisers nethistorier. 58 procent er ikke, og otte gør allerede. Det beretter Finacial Times ifølge journalisten.dk.
Ifølge Nic Covey, der står bag undersøgelsen, er det et særdeles positivt i forhold til dommedagsprofetierne for nyhedsmedierne.
Undersøgelsen viser også, at forbrugere under 35 år er mere indstillede på at betale end de ældre. Det til trods for, at det betragtes som en almengyldig sandhed, at unge digitalister finder deres indhold gratis.
Nic Covey konkluderer, det skyldes, at unge sidestiller indhold off- og online, og at de derfor er mere villige til at betale.
Ifølge journalisten.dk viser undersøgelsen også, at mikrobetaling fortsat er den mest populære betalingsmodel.
sm