Der er ingen bekymring at spore hos BTs annoncedirektør Gorm Wesing over dykket i de seneste par uger i Dagbladenes Annonceindeks, som produceres til Markedsføring af Carat.
I ugerne 37 og 38 er BT på 4-ugers indekset faldet fra 127 til 98. Men til gengæld tegner oktober særdeles godt, fortæller Gorm Wesing.
– Uge 39 blev vores hidtil største i år, og oktober tegner rigtig godt, siger Gorm Wesing og tilføjer at han har svært ved at vurdere november på nuværende tidspunkt.
– Vi kan ikke mærke de nye gratisaviser – i hvert fald ikke endnu – men selvfølgelig kommer der et øget pres på markedet. Jeg synes dog fortsat, vi har godt fat i markedet, og ser vi på september, så har vi rent faktisk flere millimeter end sidste år, når vi regner alle annoncer med – altså både rubrik og de mindre annoncer, siger Gorm Wesing. fin