Mens politikerne taler og stadig arbejder på at enes om globale klimaaftaler, er et netværk af verdens største byer – kaldet ”C40 Cities” – travlt optaget af at opfinde og skabe små og store løsninger på gadeplan, for at passe på miljøet.

Nye opfindelser, systemer og bevægelser som bycykler, fjernvarme og trafikzoner spreder sig i netværket fra Shanghai over Addis Abeba til London, og i den forbindelse har det lille københavnske bureau 2+1 Idébureau været på en noget usædvanlig cykeltur.

En cykeltur gennem fem kontinenter – startende i Johannesburg, videre gennem Rio de Janeiro, New York, Jakarta og til London – med kameraer monteret på cyklen, der kørte gennem finansområder, forstæder, slumkvarterer og havne, for at finde nogle af disse mange løsninger, som på gadeplan er med til at reducere CO2-udslip eller på anden vis gavne miljøet.

Ud af alle anstrengelserne er der kommet en tre minutter lang profilfilm (som du kan se under artiklen), der fornylig indledte C40 Cities’ topmøde i Johannesburg, hvor borgmestre fra hele verden mødtes for at dele nye muligheder for at reducere verdens CO2-udledning.

Men hvordan havnede 2+1 Idébureau i den rolle?

– Fordi repræsentanter fra C40-netværket tidligere havde set en film fra vores hånd, hvor vi portrætterer København på en enkel, ærlig og upoleret måde. Den stil og tone kunne de godt lide. Udfordringen var så at skabe en lige så enkel film på meget kort tid, som alle byer kunne se sig selv i, og som samtidig fik kernen i C40-arbejdet og resultaterne tydeligt og fængende frem, siger Stephane Barbou des Places, associeret partner hos 2+1.

”C40 Cities – Climate Leadership Group” blev startet af den tidligere amerikanske præsident Bill Clinton og Ken Livingstone, forhenværende borgmester i London. Formand for C40 i dag er New York Citys tidligere borgmester Michael Bloomberg, som også var tilstede da det danske bureaus film blev præsenteret i Sydafrika.

Morten Kold, der er kreativ direktør hos 2+1, siger om cykelturen:

– C40 og verdens byer har et budskab, som stadig er overraskende for mange af os. Overalt i byerne ser vi nye idéer og opfindelser, der skaber grønnere, bedre og rigere byer, og som spreder sig til andre byer.

Med cykelturen har vi indfanget et øjebliksbillede af en udfordrende tid for mega-byerne, hvor resultater skal opnås nu for at sikre fremtiden.

København er i øvrigt også med i C40-netværket, ligesom Realdania-fonden er aktiv i netværket. Bl.a. indgik

Realdania i december 2013 en aftale om at donere 200 millioner kroner til C40 over de næste tre år.

Fakta om C40

– C40 indsamler, deler og formidler viden og good practice om, hvordan byerne reducerer CO2-udledning og indgår strategiske partnerskaber mellem byer på tværs af landegrænser.

– Netværket understøtter medlemsbyerne i at gennemføre klimaprojekter ved at skaffe og formidle teknisk bistand, forskning og viden.

– C40’s pt. 63 medlemsbyer repræsenterer i dag 20 procent af klodens BNP og huser cirka otte procent af verdens befolkning.

– De fleste af byerne ligger ved kystlinjer og er derfor meget udsatte for klimaforandringer. Derfor har byerne stor interesse i og stort potentiale for at arbejde målrettet med reduktion af CO2-udledningen.

– Netværkets målsætning er at gennemføre tiltag, som i 2030 vil have reduceret CO2-udledningen fra C40-byerne med 1,6 mia. tons årligt – svarende til mere end en halvering.

– Medlemsbyerne tæller blandt andre: London, Jakarta, Tokyo, Mumbai, New York, Rio de Janeiro, København, Johannesburg, Amsterdam, Melbourne, Bangkok og Ho Chi Minh City.

Se 2+1 Idébureaus film her: