Indehaveren af Wichmann Reklame/marketing i Odense – Leif Wichmann – har efter knap 50 år i branchen valgt at overdrage aktiviteterne i sin virksomhed til den 26 år yngre Søren Fohlmann. Han har i to år har drevet egen kommunikations-virksomhed under navnet Fohlmann.communication – ligeledes med base i Odense.
Alle medarbejderne fortsætter i det nye selskab, hvor også Leif Wichmann i en periode er tilknyttet som konsulent.
– Jeg har gennem det seneste års tid ønsket at udvikle min egen forretning til noget større. Med opkøbet af et eksisterende bureau har jeg fået den interne backup, jeg har efterspurgt, siger Søren Fohlmann.
Bureauet betjener i dag kunder som blandt andet Tarup Center, P. Lindegaard Poulsen, CTcoin, ATLAS International, ND Revision Danmark, FYNBO Forsikring og Frie Funktionærer.