
Reklamebureauet We Love People har aldrig været kendt for at gøre, hvad der forventes. Det kan man heller ikke beskylde selskabets nyeste påhit, We Love Jazz, for at være udtryk for.
Satsningen medfører nemlig, at bureauet i eftermiddag står som værter ved et arrangement, hvor bureauet lader udefrakommende se og lytte til resultatet af et nyt musiklabel skabt i samarbejde med Playground Music.
Det gode spørgsmål er, hvad et reklamebureau overhovedet har at gøre i den arena? Er det andet og mere end en form for kreativt frikvarter?
– Når man til daglig lever af at tænke i de længste og mest komplicerede strategiske baner til nye kommunikationsveje, er det nødvendigt en gang imellem at standse op og beordre fri leg på gulv, lyder det fra bureauets kreative direktør, Peter Stensbæk.
Han betegner altså We Love Jazz som ”fri leg på gulv” og som et udtryk for, at We Love People er ”noget så sjældent som sympatiske reklamefolk, der kan li’ jazz”.
Satsningen hidtidige kulmination er i dag, hvor We Love Jazz lancerer to pladeudgivelser, henholdsvis ”Thyboblaster” og ”Angstmarineret”, under den samlede kasket ”Grafisk Musik”.
Her får henholdsvis Kurt Thyboe og Jesper ”Jokeren” Dahl mulighed for at sige, hvad de vil til akkompagnement af Poul Reimann, David Rosenkilde, Niclas Campagnol, Andreas Hatholt og, såmænd, kreativ direktør for We Love People, Peter Stenbæk.
Pladeudgivelserne lanceres i dag kl. 17, og du kan læse mere om satsningen
her.