Der er grund til optimisme hos Publico Kommunikation i Aarhus. I det netop færdiggjorte regnskab for perioden 1. juli 2010 til 30. juni 2011 øgede bureauet omsætningen for 10. år i træk.
Driftsresultatet har ligeledes været i vækst og lander på 616.000 kroner.
Ifølge Publicos direktør, Uffe Lyngaae, er væksten sket ved at tage egen medicin.
– En del af forklaringen på væksten er, at vi har markedsført os selv mere massivt. Det har medført, at vi har erobret markedsandele i et ellers vigende marked, siger Uffe Lyngaae.
Han forklarer, at bureauet i højere grad end tidligere fokuserer på mellemstore B-t-B-virksomheder
i stedet for at skyde med spredehagl efter Danmarks top 100-virksomheder.
– Det er hos de mellemstore virksomheder, vi gør den største forskel ved både at bidrage med strategisk
rådgivning og føre de planlagte kommunikationstiltag ud i livet, siger Uffe Lyngaae.
Publico har zoomet ind kernekompetencen, som er kommunikation i form af magasiner, websites og nyhedsbreve
samt kommunikationsrådgivning og PR.
Blandt Publicos kunder er virksomheder som FTZ, Troldtekt, AP Pension, Kosan Gas, Gram Commercial og Jet
Time. Dertil kommer offentlige kunder, der blandt andet tæller Miljøstyrelsen, erhvervs- og Byggestyrelsen, Skat, Amgros og Gymnasieskolernes Rektorforening.
Publico Kommunikation Aps
Regnskabsår Omsætning Bruttofortjeneste Driftsresultat Egenkapital
2009-2010 5,8 mio. kr. 2,7 mio. kr. 8.000 kr. 380.000 kr.
2010-2011 7,8 mio. kr. 3,7 mio. kr. 616.000 kr. 640.000 kr.