Dårlig økonomi angives som en af årsagerne til den faldende danske deltagelse i den årlige reklamefestival i Cannes i år. Færre arbejder er indsendt og færre delegerede deltager, og det til trods for en generel fremgang for årets Cannes-festival.
Jakob Fischer, der er marketingchef for TV 2, er overrasket og mener ikke, det er særlig tilfredsstillende:
– Men min vurdering er, at bureauerne fokuserer meget hårdt på at tjene penge lige nu, siger han.
Hos DRRB mener også formand Bjørn Karsholt tilsvarende, at de danske bureauer har været særligt udsatte under de seneste års krise:
– Vi er et af de lande, der har set det mest bratte drop i økonomien. Hverken Norge eller Sverige er eksempelvis blevet ramt lige så hårdt, og det kan være en årsag til, at deres bureauer er hurtigere tilbage på banen siger han.
Direktør Otto B. Christiansen, direktør i Dansk Annoncørforening, som blandt andet har Carlsberg, Danske Bank og SAS på gæstelisten, undrer sig imidlertid:
– Annoncørerne er hernede for at uddanne sig. Hvis reklamebureauerne ikke gør det, så kommer de til at hæge bagefter. Jeg synes, det er lidt af en deroute.
Børsen Mediemarked, side 2-3.