Bureauerne blev ikke færdige med at rydde op i 2002, og derfor steg den samlede lønandel igen i 2003 blandt de 44 bureauer, der indgår i Markedsførings årlige bureau-analyse. Analysen placerer bureauerne i de fire grupper: Win-win, Slavepiskere, Socialkontorer og Patienterne.
Formanden for Danske Reklame- og Relationsbureauers Brancheforening, Hans-Ulrik Longhi, er dog overbevist om, at tallene bliver bedre i 2004. Men samtidig presses bureauernes økonomi af strukturelle forandringer.
“Bureauerne har fået for lidt for de områder, hvor de har gjort ens tor forskel og for meget for de områder, hvor de har gjort en lille forskel”, siger adm. dir. Jan Duckert, Wibroe, Duckert & Partners, mens adm. dir. Morten Nielsen, Publicis annoncerer:
“Haves: For mange hænder.
Ønskes: Flere hoveder”.
Læs Markedsførings Bureautema i det nye nummer, der netop er udkommet