Har du styr på den nye lukkelov? Konkurrencen mellem supermarkeder og discountkæderne bliver optrappet, når de sidste rester af lukkeloven snart så godt som forsvinder. Sådan lyder eksperter og branchekilders vurdering. Fra 1. oktober kan alle butikker holde åbent om søndagen, og de store dagligvarekæder melder allerede nu, at de vil udnytte muligheden.

– Søndagsåbent for alle vil betyde, at der bliver endnu mere kamp om kunderne. Det vil flytte markedsandel og kundestrøm, siger Henning Bahr fra Retail Institute Scandinavia.

Han forudsiger, at omkring 1.000 nærbutikker, mindre supermarkeder og kiosker forsvinder inden 2020, hovedsageligt på grund af den øgede konkurrence med søndagsåbent for alle. I dag er det kun butikker med en omsætning på under 32,2 mio. kr., der må holde åbent alle søndage.

Epn.dk