Der bliver stadig længere vej til købmanden, bageren og slagteren ude på landet. Tusindvis af butikker har i de seneste år måttet dreje nøglen om i kølvandet på den økonomiske krise, og fordi danskerne er begyndt at valfarte til discountkæderne i de store byer.
Udviklingen er næppe til at bremse, og butiksdøden vil dermed fortsætte med at hærge i de kommende år, særligt i udkantsområderne, forudser eksperter inden for detailhandel.
En opgørelse fra Danmarks Handelsstandsforeninger viser, at antallet af butikker på landsplan er faldet med næsten 3300, eller syv procent, i løbet af de seneste tre år. Heraf er næsten to ud af tre butikslukninger sket vest for Storebælt.
Bent Aarrebo Pedersen, formand for Danmarks Handelsstandsforening, peger på lukkeloven som en af hovedårsagerne til den omsiggribende butiksdød.
– Søndagsåbent er den store dræber af udkantsdanmark. Der er benhård konkurrence om kunderne om søndagen både fra discountsektoren og andre varehuse. Den omsætning tages helt automatisk fra yderområderne og vil med tiden tømme udkantsdanmark for butikker, siger han.
Mange ældre butiksejere vælger i disse år desuden at lukke butikken for at gå på pension, fordi de kan konstatere, at forbrugsfesten endegyldigt er forbi, tilføjer han.