Næste frasalg på det danske tv-marked er på vej. Norske Telenor sætter nu datterselskabet Canal Digitals kabel-tv til salg, skriver Børsen.
Frasalget bliver en realitet efter ledelsesskift i både Canal Digital og senest i Telenors danske afdeling, hvor Canal Digital hører under som et datterselskab. TDC, Stofa og elselskaberne er mulige købere.
Frasalget sker formentlig som en konsekvens af, at det ikke er lykkedes for Telenor at skabe den fornødne synergi mellem Telenor og Canal Digitals kabel-tv-del, der udgør omkring halvdelen af Canal Digitals danske selskab.
Desuden står det ifølge brancheanalytikere klart, at Telenor ikke har skabt den fornødne vækst efter købet af OE kabel-TV i Odense tilbage i 2005. Dette tilkøb skulle sikre Telenor og Canal Digital vækst på kabel-tv-markedet, der er domineret af kapitalfondsejede Stofa og ikke mindst markedslederen Yousee, der er 100 pct. ejet af TDC.