Cannes Lions, eller mere populært VM i reklame, kunne i går meddele, at en af de nyere kategorier ved awardshowet, ”Branded Content & Entertainment”, står foran store forandringer.

Faktisk forsvinder ”Branded Content & Entertainment” helt fra kategori-listen og bliver erstattet af Lions Entertainment.

Det er – på linje med Lions Health og Lions Innovation – en event, der kommer til at foregå sideløbende med Cannes Lions, der næste år løber af stablen fra den 18. til 25. juni i den sydfranske badeby.

Tanken er, at Lions Entertainment skal samle – og hylde – de platforme, som i disse år medfører markante forandringer i vores alles forbrug af musik og andre former for underholdning. De dygtigste på området vil fremover blive hædret med Entertainment Lions og Entertainment Lions for Music.

For ringe indhold

Ifølge Philip Thomas, CEO for Lions Festivals, som er organisationen bag bl.a. Cannes Lions, så handler det om, at festivalen med fjernelsen af Branded Content & Entertainment til fordel for Entertainment Lions, vil ”koncentrere sig om det vigtige”.

– Kategorien er vokset, siden vi lancerede den for fire år siden, men det er ingen hemmelighed, at der i to år ikke er blevet uddelt en Grand Prix i ”Branded Content & Entertainment”, siger han.

– Kunderne fortæller os, at underholdning er en kæmpestor del af branchen, og at arbejderne ganske enkelt skal blive mere kreative, så vi har truffet en beslutning, der gerne skal afspejle dette ved at rette spotlightet mod Entertainment og atter undersøge, hvad det kræver af indhold for at bryde igennem, siger han.

Jae Goodman, der er Chief Creative Officer for CAA Marketing, der løb med en Grand Prix i Branded Content & Entertainment i 2012, mener, at det giver mening.

Musik får egen kategori

– Entertainment Lions afspejler den nødvendighed, som marketers står over for, når det drejer sig om at skabe indhold, der ikke afbryder, men derimod er underholdning i sig selv. Selvsagt skal underholdning fra et brand ikke bare være underholdning. Det skal også understøtte brandet og drive gode forretningsresultater, siger Jae Goodman.

Han mener, at vinderne af den nye kategori vil vise såvel bureauer som brands, hvordan fremtidens marketing bør være.

Den nye kategori vil omfattede alle former for audio-visuel underholdning, live-oplevelser, gaming, sport m.m. Da musik er en meget stor del af ligningen, har Lions Festivals besluttet sig for, at en decideret musik-løve med egen specialist-jury.

– Dette er affødt at ønsker fra såvel musikbranchen som de kreative brancher. Visionen er at i takt med, at denne dynamiske branche modnes, så er der flere områder under Entertainment, der kan få egne kategorier. Vi ser frem til at udvikle os i fællesskab med branchen, slutter Philip Thomas.