Sidste år var det Microsoft-bossen Steve Ballmer, der kunne bryste sig af at være udnævnt til Årets Medienavn.
Og i år er det så den noget yngre stifter af og direktør for Facebook, Mark Zuckerberg, der får lov at gå på podiet for at modtage den ærefulde pris, når reklameverdenens spidser mødes i Cannes i slutningen af juni.
Den blot 25-årige Mark Zuckerberg modtager prisen – der reelt hedder “The Media Person the Year Award” – i forbindelse med overrækkelsen af løverne i Cyber og Design-kategorierne.
Prisen uddeles hvert år til en fremtrædende person, som har påvirket det international medie-landsskab markant, og som dermed også har fået indflydelse på, hvordan fremtidens reklame-industri kommer til at udvikle sig.
Om valget af Zuckerberg siger Cannes Lions-direktør Philip Thomas:
– Prisen uddeles til en person, som typisk gennem et langt livs arbejde, har ændret medie- og kommunikationsverdenen. At det så er lykkedes Mark Zuckerberg på så kort tid at skabe et af internettets mest dominerende elementer og dermed have fået så stor indflydelse på den måde, vi kommunikerer med hinanden på, er derfor intet mindre end enestående. Det er derfor en stor glæde at give ham denne pris.
Selv er hovedpersonen naturligvis stolt over at modtage prisen.
– Vi vil fortsætte med at skabe fornyelse og med at skubbe til de teknologiske grænser for hvordan mennesker, entreprenører og annoncører kan komme i kontakt med hinanden på vores platform, siger Mark Zuckerberg, som årets Cannes Lions-deltagere i øvrigt også kan få lejlighed til at lytte til, når han er på podiet ved festivalens Facebook-seminar onsdag den 23. juni.
Årets Cannes Lions-festival finder sted i vanlige, sydfranske omgivelser fra den 20. til den 26. juni.
Og så er det for resten stadig muligt at indsende bidrag til konkurrencerne – alle tidligere deadlines er rykket til den 26. marts.