Fra diskrete, grafiske rammer omkring rolige og enkle fotos – fx af en golfbold på green’en – til pågående og action-mættede filmoptagelser af stor-tatoverede, gladiatoragtige bold-kæmpere i Firenze.
Foto- og elektronikgiganten Canon er klar med ny brandingplatform og har, under sloganet ”Come and See”, netop skudt sin hidtil største forbrugerrettede brand-kampagne i EMEA-området (Europa, Mellemøsten og Afrika) i gang.
– Der bliver taget flere billeder end nogensinde før, siger Else-Marie Westh, kommunikationsdirektør i Canon Danmark, og fortætter:
– Vores ambition er at spille en rolle i alle de billeder, der tages. Derfor ønsker vi at nå ud til alle de mennesker, der tager billeder, for at inspirere dem til at finde spændende motiver og vinkler – og for at hjælpe dem med at skabe bedre minder fra gode oplevelser. Med ”Come and See” inviterer vi alle inden for i Canons univers – også smartphone-brugerne.
Usædvanlige historier
Kampagnen er en del af en treårig kommunikationsstrategi og sættes i gang med to lidt usædvanlige historier i hver sin ende af spektret.
Den ene handler om en såkaldt Calcio Storico-kamp – en slags historisk ”fodboldkamp”, hvor deltagerne, der er klædt i middelaldertøj, tackler, brydes og jager hinanden i vildskab for at få fat i bolden og vinde det ultimative trofæ: en ko.
Den anden drejer sig om en flok hjorte, som går på opdagelse i et boligkvarter tæt på Epping Forrest i Sydøstengland. Mens beboerne sover trygt i deres senge om natten, strejfer hjortene fredfuldt omkring i det rolige boligkvarter.
Kendt filmmand
Tv-reklamen, som du kan se nedenfor, er produceret og instrueret af den engelske filmskaber Jonathan Glazer – kendt for spillefilm og musikvideoer med Jamiroquai og Radiohead, og ikke mindst for sine reklamefilm. Herunder ikke mindst den berømte Guinness ”Surfer”-reklame fra 2007.
Kampagnen er synlig og vil blive aktiveret på tværs af marketingkanaler i hele EMEA, herunder på sociale netværkssites, hvor forbrugerne opfordres til at dele personlige historier og øjeblikke.
Desuden er der lanceret et ”Come and See”-wesite, som giver forbrugere ”bag scenen”-indblik i kampagne-historierne, ligesom man her kan bevæge sig ned i mere produktspecifikke historier – bl.a. i form af ”Sådan gør du”-videoer, hvor en rejsefotograf og en naturfotograf giver gode råd.
Dansker på bureau-teamet
Else-Marie Westh, der er kommunikationsdirektør for Canon Danmark, siger:
– I 80 år har vi nu opfordret kunder til at fortælle deres egen, unikke historie ved at tage, dele, printe og få glæde af fotos. I denne nye imaging-verden stræber vi ikke blot efter at stille de værktøjer til rådighed, der kan give mulighed for at gemme og dele øjeblikke, men også efter at give inspiration til at opdage øjeblikke og oplevelser undervejs.
Canon-teamet bag kampagnen har samarbejdet med Canon Europas reklamebureau JWT London – hvor danske Morten Legarth i øvrigt er ansat og har været Creative Technologist på projektet.
PHD er mediabureau.
Besøg Come and See-webstedet, og få mere at vide om kampagnen her.
Du kan også besøge Canons nye gateway, som har til formål at gøre det lettere for forbrugerne at finde det, de søger på en mere intuitiv måde.
Og her kan du se reklamefilmen ”Gladiator-fodbold”.