Carlsberg har hentet en tung marketingprofil til virksomheden i skikkelse af Thomas Moradpour. 

Han begyndte hos Carlsberg i sidste måned og Moradpours nye titel er Vice President for Carlsberg-brandet.

Moradpour skal således holde snor i – og iværksætte – alle marketingaspekter, der er tilknyttet bryggerikæmpens hovedbrand, Carlsberg, og han får base i selskabets danske kontor.

Han erstatter Sven Langeneckert, der har valgt at forfølge andre muligheder, og Moradpour skal rapportere direkte til Khalil Younes, der er Senior Vice President hos Carlsberg med ansvar for globalt salg, marketing og innovation.

Thomas Moradpour kommer til Carlsberg fra PepsiCo, hvor han senest beklædte posten som Senior Marketing Director.

Han stod bl.a. ved styrpinden, da Pepsi lancerede selskabets nye ”Live for now”-marketingstrategi, skriver BrandRepublic.

Moradpour var også manden bag Pepsis ”X Factor”-sponsorat i de første to amerikanske sæsoner af sangdysten, og fra 2005 til 2009 stod han i spidsen for Pepsi Max-brandet globalt.