Carlsberg har købt majoriteten i det nepalesiske bryggeri Gorkha Brewery for 3 mia. nepalesiske rupees (220 mio. kr.). Det er den største virksomhedshandel i Nepals historie. Det skriver Nepalnews. Carlsberg ejede i forvejen 50 pct. af bryggeriet og har nu øget med yderligere 40 pct. Kommunikationschef i Carlsberg Jens Bekke bekræfter købet over for Børsen, men understreger, at det er en “lille sag”, og der er derfor ikke udsendt fondsmeddelelse.
Købet har fundet sted efter fem måneders forhandlinger, og sælgeren er Khetan Group, der er en af de førende nepalesiske selskaber.
Gorkha bryggeriet producerer flere varianter af øl og spiritus og har stort set monopol på ølmarkedet i Nepal. Blandt andet produceres mærker som: Carlsberg, Tuborg, San Miguel, Royal Danish Tuborg Strong og det lokale Gorkha.
Business.dk