Meningen med Carlsbergs Øl Verden er at appellere til forbrugerens sanser, følelser og intelligens.
Der er et klart pædagogisk sigte med sitet som skal “opdrage” forbrugerne og igangsætte en ølkultur med sit eget, særlige sprog. Carlsbergs satsning på at skabe en øl-kultur blev taget for et par år siden, da man kunne se, at øllen mistede sin centrale postion herhjemme.
– Vores intention er at få øllet tilbage på madbordet og få skabt en kultur, så man ikke kun snakker om at en øl er god eller dårlig, men at man har et øl-sprog, så man kan snakke om øllen med hensyn til fx fylde og farve, siger Ken H. Andersen , marketingdirektør hos Carlsberg.
Carlsberg Øl Verden består af en lang række personlige beretninger fra bl.a. kokke, kunstnere og musikere. Forbrugerne kan ved hjælp af det interaktive site selv præge deres historie og skabe deres helt egne oplevelser og fokusere på det indhold som er mest relevant for dem. Denne nye måde at kommunikere på gør det mere spændende og involverende for forbrugerne.
Der er tale om mere end tre timers underholdning. Det er webbureauet AdTomic, der står bag udviklingen af sitet, som er det første site, der er skabt som en slags e-Motional Brand Building. Bureauets direktør, Søren Pedersen, oplyser, at man allerede har lavet aftaler med andre virksomheder, som ønsker lignede løsninger.
Carlsberg Øl Verden kan ses på www.carlsberg.dk
jür