Der er gang i Cimber, som efter opkøbet af Sterling i december sidste år, har udvidet rejsedestinationerne og markedsføringsbudgettet kraftigt.
Men her stopper det ikke, for Cimber Sterling vil have en meget højere kendskabsgrad hos familien Danmark.
Og til den opgave har virksomheden valgt det fynske reklamebureau Nørgård Mikkelsen efter en bureaukonkurrence.
Cimber Sterlings salgs- og marketingdirektør Bjarne Rasmussen siger om valget:
– Vi har ønsket at få en bureaupartner, der både strategisk og kreativt kan skærpe vores profil. Det kreative koncept, som Nørgård Mikkelsen har udviklet, er 100 procent i tråd med Cimber Sterlings kundeværdier – og har den kant, som kan differentiere os i markedet.
Nørgård Mikkelsen skal varetage hele pakken af bureauopgaver, og startskuddet lyder mandag d. 18. maj, hvor den største kampagne i flyselskabets historie går i luften.
Hos Nørgård Mikkelsen glæder man sig over det nye samarbejde.
– Det er en spændende opgave, der spiller på alle markedsføringens tangenter, så vi glæder os meget over, at vi blev valgt til at gøre Cimber Sterling kendt i hele Danmark, siger kontaktdirektør Jan Kristensen hos Nørgård Mikkelsen.
”Hele Danmarks flyselskab” er den rationelle krog i kampagnen, som vil køre massivt på tv. Derudover indeholder kampagnen outdoor, radio, magasiner, online bannere samt markedsføring i lufthavne.
Carat er fortsat Cimber Sterlings mediebureau.