Da den nordjyske reklamebranche fredag aften mødtes i DGI-huset Nordkraft i Aalborg for at sætte navne på vinderne af Årets Brøl kunne 10 virksomheder gå ned fra scenen med et synligt bevis på den nordjyske hæder.
Feltet blev igen i år domineret klart af Clienti, der er regionens største bureau målt både på omsætning og antal medarbejdere: Aalborgbureauet kunne således gå hjem med otte gange Årets Brøl – plus igen i år prisen som ”Årets Bureau”.
Der var desuden tre priser til Konxion, to til Det nye sort og to til Mixart/Rune Jensen, mens GoodiePack, Krogh Andersen, Lange PR, Nibe Festival og Weltklasse hver høstede en enkelt pris.
Og endelig gik prisen ”Årets annoncør” til Søgaards Bryghus’ unge subbrand Two Face Brewing, der sender øl på gaden med titler som ”Social Suicide” og ”Double Agent”.
Dorte Nielsen årets keynote
Ud over at give deltagerne anledning til at fejre hinanden bød aftenen traditionen tro også på et fagligt indspark.
Denne gang leveret af et af årets jurymedlemmer, Dorte Nielsen, forfatter, foredragsholder og leder af Center for Kreativ Tænkning og formand for Creative Circle.
Ifølge Steen Bjerre fra arrangørgruppen bag Årets Brøl er hensigten med awardshowet at gøre opmærksom på nordjysk kreativitet:
– Siden vi holdt Årets Brøl for første gang i 2013, har det været et af vores mål både regionalt og nationalt at gøre opmærksom på, at der faktisk skabes rigtig udmærket kommunikation i Nordjylland. Den del af øvelsen er til fulde lykkedes, for konkurrencen og prisfesten får national bevågenhed, og der er ingen tvivl om, at man i branchen er klar over, at prisen findes, siger han.
Flot opbakning igen
Årets Brøl arrangeres af Erhverv Norddanmark i samarbejde med en række støtter, herunder blandt mange andre Danske Bank, DiaPhoni, Jysk Analyse, NORDJYSKE Medier, Novagraf, en række bureauer og TV2 Danmark.
Og præcis som i de foregående år har der været rigtig flot opbakning til prisfesten, siger Steen Bjerre:
– Vi har også i år oplevet god opbakning fra de velkendte navne, der har været med – og for manges vedkommende også vundet priser – men det allermest glædelige er i virkeligheden nok, at vi denne gang har haft et rekordstort antal nye deltagere, siger han og tilføjer:
– Der er mindst et dusin navne, som vi ikke har set blandt deltagerne tidligere, og der er også nogle af dem, der har hentet laurbær hjem i aften. Det er selvfølgelig specielt godt i forbindelse med en konkurrence, der er sat i verden for at dokumentere, at der bliver skabt virkningsfuld, kreativ og veleksekveret markedsføring i et bredt spekter af virksomheder i Nordjylland
Årets fagjury har igen i år arbejdet under kyndig ledelse af kreativ direktør Thomas Hoffmann fra &Co.
De øvrige deltagere i 2017-udgaven af juryen er:
– Troels Nørlem – direktør og indehaver fra T for Troels
– Niels Heilberg – Senior Creative fra Hjaltelin Stahl
– Kirsten Poulsen – direktør og indehaver fra Firstmove
– Dorte Nielsen – forfatter, foredragsholder, leder af Center for Kreativ Tænkning og Creative Circle-formand.
Og her er de så – tillykke til vinderne af Årets Brøl 2017.
B2B Kampagne |
Mixart/Rune Jensen for Pilebyg |
B2C Kampagne |
Det nye sort for Tech College Aalborg |
Corporate Identity |
Det nye sort for Conzentrate |
Corporate Website |
Clienti for Tivoli Friheden |
Digital Kampagne |
Clienti for Viborg Kommune – Bjerringbro |
Digital Service |
GoodiePack for GoodiePack |
Emballagedesign |
KONXION for Two Face Brewing |
Film |
Weltklasse for Brønderslev Kommune |
Illustration |
KONXION for Two Face Brewing |
Kampagne eller Produktwebsite |
Clienti for Aalborg Renovation |
Mini Identity |
Mixart/Rune Jensen for Pilebyg |
Offentlig Kampagne |
Clienti for Aalborg Renovation |
Outdoor |
Krogh Andersen for Vendsyssel Teater |
Public Relations |
Lange PR for GomSpace |
Rebrand Identity |
Clienti for Nordjyske Jernbaner |
Reklamefilm |
Clienti for Nordjyllands Trafikselskab |
Reklamefotografi |
Clienti for Eniig |
Social Media |
Clienti for Viborg Kommune – Bjerringbro |
Unikt Designelement |
KONXION for Two Face Brewing |
Unikt Kampagneelement |
Nibe Festival for Nibe Festival |
|
|
ÅRETS BUREAU |
Clienti |
ÅRETS ANNONCØR |
Two Face Brewing |