Tvunget til Cannes, tvunget til at høre keynote-speakers. Eksempelvis en amerikaner og en brite med østeuropæiske forfædre. Den ene er Bill Clinton, den anden Martin Sorrell.
Hvad kunne disse to fortælle? Clinton først, han er trods alt en “eks. Age before Beauty”, som man siger ved Croisetten.
Bill Clinton er gået i kloster på sine gamle dage, men han mener budskabet alvorligt. CSR er kommet for at blive, thi uden ansvarlig ingen klode. USA’s 42. præsident støtter sin egen Clinton Global Initiative, og han støtter Bill & Melinda Gates Foundation.
Og han mener, at den kreative industri har en meget vigtig rolle at spille.
– Vi har brug for folk som jer (bureaubranchen, red.) til at antænde vores fantasi. Til at sikre os data, så vi forlader vores indbyggede modstand mod forandring. Som kommunikatører har I en enorm effekt på de næste 30 år.
Clinton var hyret af brasilianske Groupo ABC, der har forandring til det bedre som mantra. Pas på regnskovene, pas på kloden, lyder budskabet. Og Clinton har helt på det rene med, at kommerciel kommunikation bidrager formidabelt og professionelt.
Faktisk afslørede han, at Grey New Yorks arbejde for Directtv, der er både ironisk, tankevækkende og sidder lige midt i skiven, er af en kvalitet, der blåstempler branchen. Danske Per Pedersen, der har skræddersyet Grey New Yorks indsendelser, har grund til at være stolt. Gå på YouTube og tjek Directtv’s kampagner, især Platoon og House.
Om Gates Foundations bøn om at bidrage med kampagner til at bekæmpe den globale nød, sagde Bill Clinton:
– Jeg bønfalder jer om at tage konkurrencen alvorligt. Vi har brug for at mennesker forstår, at vores eksistens afhænger af, at vi bygger bro over forskellige interesser.
Visdommen ligger i uenigheden
Vi er forskellige, mente Clinton, men visdommen udspringer af uenigheden, hvis præmissen er, at vi skal frem til løsninger. Og det var en slags overgang til Sir Martin Sorrell, der excellerer i at gøre uenighed til WPP-kædens styrke.
Med vanlig ydmyghed skældte Sorrell de etablerede europæiske og amerikanske bureauer – og folkevisdommen – ud for at være arrogant og selvfed.
– Tror I virkelig, at I er centrum for kreativitet? Hvis I tror, at I er bedre og dygtigere end 1,3 milliard kinesere og 1 milliard indere, får I en brat opvågning. Tidevandet vender, guys, sagde WPP-CEO’en, der netop har købt et af de hotteste bureauer AKQA for i runde tal 2,5 mia. kr.
Men har er i gang med at købe op i Indien og Kina også. Der er 160.000 medarbejdere under Martin Sorrells hat, og på et spørgsmål om, hvordan man holder styr og strømliner en forretning af den størrelse, dukkede Clintons hint til uenigheden op:
– Keep it messy, konstaterede Sorrell tørt. ”Det 21. århundrede er ikke for folk med ”tidy minds” – hvilket vi fortolker som bogholdere uden af den grund at ville nedgøre hæderlige folk.
Martin Sorrells hovedbudskab i Cannes drejede sig i øvrigt om at stimulere forbruget, også ved at fortælle virksomhederne, at de skal erobre markedsandele nu, hvor de er relativt billige. Plus hans butikkers indsats frem mod OL i London om et par måneder.
Mere om det senere. Nu nærmer Cannes Lions-festen sig tæppefald, og med 30 shortlister, en guld-, to sølv- og fem bronze-løver til bureauerne og mindst det dobbelte til danske annoncører, ser 2012 ud til at slutte formidabelt.
Følg Markedsføring på Twitter #canneslionsDK.