En svensk tekstforfatter og en svensk projektleder bliver de første synlige tegn på, at Co & Høgh succesfuldt har gjort deres indtog i Sverige. Mobilselskabet 3’s svenske kæmpebudget på mere end 300 millioner svenske kroner er nemlig vundet af det kun 2 år gamle danske bureau, og derfor skal der nu ansættes svenskere i København.
3 havde indbudt syv bureauer til pitchen, seks svenske og et dansk, og Co & Høgh leverede varen, og overhalede alle konkurrenterne inden om. Til stor frustration for den svenske reklamebranche, der på Resumés hjemmeside kommenterer valget af det danske bureau med ord som ”klamt” og ”tror egentligen att ingen i Sverige ville ha dom. Besvärliga är bara förnamnet, säger både tidigare anställda, kunder och leverantörer”. Hidtil har det svenske bu dget for 3 været håndteret af flere bureauer. Svenske Saatchi tog sig af tv og radio, mens internettet lå hos flere bureuaer og Locomotive tog sig af promotionaktiviteterne.
Gaute er stolt
Direktør Gaute Høgh fra bureauet er både stolt og rigtig, rigtig glad over den vundne pitch. Co & Høgh arbejder allerede med 3 i Danmark, og han ser udvidelsen som et synligt bevis på, at bureauet har leveret varen i Danmark og været med til at mangedoble antallet af kunder hos mobilselskabet.
– Jeg håber selvfølgelig at lave den samme succes i Sverige, som vi har været med til i Danmark. Grunden til, at vi har vundet pitchen, er, at vi kigger holistisk på kommunikation og derfor tænker integreret markedsføring. Nu skal vi se på en ny kommunikationsplatform for 3 i Sverige, og så bliver der selvfølgelig også økonomiske fordele i produktionen for 3, når der samtidig kan produceres kommunikation til Danmark og Sverige, fortæller Gaute Høgh til Markedsføring. 3 i Sverige bliver det 35 mand store bureaus største kunde og lægger sig på toppen af en liste, der også inkluderer 3 i Danmark, Holmegaard, tøjmærkerne Red & Green og Gene, TV 2 og Rigtig Juice fra Rynkeby.