Fra midten af april får halvlitersflasken med Coca-Cola nyt, sporty EM-udseende med en unik, heldækkende label. Coca-Cola sender 16 forskellige, farverige EM flasker ud på hylderne – en for hvert af de lande, der deltager i EM-slutrunden. Det er første gang, der kan købes flasker med heldækkende label på det danske marked – og det nye labeldesign bliver kun lanceret i Danmark. På flaskerne kan man læse informationer om de enkelte landes vej til EM-slutrunden, spillestilen og systemer, modstandere i den indledende runde mv. Forbrugerne vil også finde koder på flaskerne, som kan bruges i konkurrencen om rejser og billetter til en af EM-kvartfinalerne i Portugal.
Med de unikke flasker vil Coca-Cola i Danmark markere, at The Coca-Cola Company er hovedsponsor af EM i fodbold i 2004.
– Coca-Cola har været hovedsponsor af EM i fodbold siden slutrunden i 1988 og VM siden 1930. Med denne fodboldkampagne vil vi selvfølgelig understrege engagementet fra Coca-Cola. Men vi håber også, at flaskerne kan være med til at give tilhængerne ny viden om alle de deltagende lande. Samtidig håber vi på, at der går lidt sport i at finde flasker med netop ens eget favorithold, siger kommunikationsdirektør i Coca-Cola Nordic, Kenth Kærhøg.
I alt sender Coca-Cola Danmark over fire millioner EM-flasker i handlen. Den danske flaske kommer i ca. 550.000 eksemplarer, mens de øvrige 15 deltagerlande må ”nøjes” med 230.000 flasker hver. Flaskerne forventes at blive samleobjekter blandt fodboldentusiaster.