Juryen i Epica konkurrencen og unge danskere er rørende enige. Wieden + Kennedy har begået en fremragende reklamefilm for Coca-Cola.
De unge danskeres holdning kan man læse i det nye nummer af Markedsføring, hvor filmen hos de 15-24 årige får et suverænt 13-tal i Karakterbogen, der produceres af ACNielsen.
Og i fredags blev den samme film så valgt som den helt store vinder ved Epica Awards med tildelingen af hæderen Epica D’or. Filmen, som går under titlen Hapiness factory, beskriver cola flaskens magiske rejse gemmen cola-automaten, Med i opløbet var også en anden Wieden & Kennedy film for Honda samt Sony Bavias ’Paint’.
På print blev Epica D’or vinderen en særdeles effektfuld outdoorløsning for et tysk jobsite. ’Wrong working environment’ viser meget kreativt ’betjeningspersonalet’ der sidder inde i f.eks. sodavandsautomaten eller fotoautomaten og stiller spørgsmålet, om man sidder i det rigtige job. Kampagnen er udviklet af Scholz & Friends Berlin.
Det blev Framfab der kom til at holde den danske fane højt ved årets Epica awards. Som det eneste danske bidrag slog Framfab og Nike internationalt stærke løsninger fra bla. Volkswagen, Saab, Hertz og Coca-Cola og blev kategori-vinder med en online-film. Ud af de 5454 tilmeldte løsninger stod Danmark i år for 72 – og endte altså med en enkelt vinder af de i alt 31 guldmuligheder.
De svenske bureauer klarede sig noget bedre. Her blev det til i alt tre guld til Saatchi & Saatchi, Forsman & Bodenfors samt King.
Hos Norge blev det til to guld til Try Reklamebyrå samt Spilbergs.
Overrækkelse af diplomer, statuetter med mere foregår den 26. januar i Stockholm