Den danske virksomhed Coloplast og biludlejningsfirmaet Europcar har aftalt, at Coloplast i fremtiden kun lejer miljøvenlige biler – det vil sige biler, som udleder 30 procent mindre CO2 end normale biler. Det skriver takeoff.dk.
Aftalen er den første af sin art hos Europcar Danmark og landechef i Europcar Danmark Alex Adler siger:
– Coloplast er første virksomhed, der kører 100 procent grønt, men vi mærker stigende efterspørgsel på ”grønne biler” og forventer, at flere virksomheder vil følge efter.
Ideen med kun at leje miljøvenlige biler kommer fra Oluf Damsgaard Henriksen, der er miljø- og klimaspecialist hos Coloplast.
– Social og miljømæssig ansvarlighed har altid været en del af Coloplasts forretning. Vi kigger løbende på, hvordan vi kan lave store, og som i dette tilfælde, små forbedringer. Vi bruger Europcar i Danmark, men vi vil prøve at indføre samme aftale med vores leverandører af udlejningsbiler i udlandet, siger han til takeoff.dk.
I dag er under fem procent af Europcars lejeaftaler ”grønne,” men det er det dobbelte af, hvad det var for blot seks måneder siden.