Store virksomheder og brands trækker sig på stribe fra en af årets helt store kreative festivaler, South by Southwest (SXSW), efter udbruddet af coronavirusset covid-19.
Senest meldte det sociale medie TikTok fra til SXSW, der tidligere har modtaget afbud fra blandt andre Facebook, Twitter, Intel og Vevo.
– TikTok har besluttet sig for ikke at deltage i SXSW i år. Selvom vi tror, at risikoen er relativ lille, må vi prioritere sikkerheden for vores team, kreative, partnere, kunstnere og brands højest, oplyser TikTok til Ad Age.
SXSW afholdes som planlagt
Der kommer normalt besøgende fra over 100 forskellige lande til SXSW, der i år skydes i gang 13. marts. På festivalen fokuseres der især på nye teknologier og trends inden for digital kommunikation.
Arrangørerne af SXSW holder fast i afviklingen af festivalen, der sidste år havde besøg af over 19.000 deltagere bosat uden for USA.
– SXSW arbejder på daglig basis tæt sammen med lokale, statslige og føderale myndigheder for at planlægge en sikker event. Som et resultat af denne dialog og efter opfordring fra Austin Public Health, fortsætter vi 2020-eventen med deltageres, de ansattes og de frivilliges helbred og sikkerhed som topprioritet, lyder det på festivallens hjemmeside.
En underskriftindsamling på change.org til støtte for en aflysning af årets SXSW på grund af frygten for yderligere spredning af corona-virusset har onsdag formiddag dansk tid fået lidt over 40.000 underskrifter.
Danskere tager fortsat til SXSW
Flere danske bureauer og marketers rejser hvert år til SXSW. Danmark er nummer 10 på listen over lande med flest SXSW-deltagere.
Også Norge og Sverige har mange deltagere på konferencen, som flyselskabet SAS flyver direkte til for tredje år i træk og selv er til stede på med ”House of Scandinavia”, der blandt andet er skabt som et samlingssted for de nordiske SXSW-besøgende.
Markedsføring har spurgt de tre danske bureauer Manyone, Advice og Nørgård Mikkelsen, der har købt billetter til årets SXSW, om man fortsat planlægger at deltage, og herfra lyder det samstemmende, at det gør de.
SAS har tidligere oplyst til det norske marketingmedie Kampanje, at selskabet også holder fast i SXSW-deltagelsen.