Danske Wibroe, Duckert & Partners og amerikanske Modernista har gjort det. Senest gjorde amerikanske BooneOakley det også. Og lige nu er Crispin Porter + Bogusky, bureauet bag de Cannes-beløvede Burger King-kampagner, også i gang med at slippe kontrollen over sin egen hjemmeside.
På den nye forside byder en afrohårs-udstyret Alex Bogusky velkommen i en YouTube-felt, hvor han fortæller om det nye sites fortræffeligheder, mens han peger på de steder på skærme, hvor man fremover vil kunne se videoer, læse Twitter-indlæg, blogs og nyhedsoverskrifter, der handler om bureauet.
Både ”de gode, de dårlige og de lettere foruroligende”, som Bogusky formulerer det.

Ifølge bloggen adfreak.com’s vurdering er initiativet mindre eksperimenterende i formen end
Modernistas site og
BooneOakleys site, men pointen er stadig at aflevere kontrollen til udenforstående.
– Og det giver points for autenticitet, ikke mindst fordi der er så mange derude, der elsker at hade Crispin, skriver adfreak.com.

Åbenhed
Herhjemme har Wibroe, Duckert & Partners også ”opgivet” kontrollen med sin hjemmeside,
www.wdp.dk.
Herom sagde Bjarne Spellerberg Orfelt, administrerende direktør og partner hos Wibroe, Duckert & Partners tidligere på året til markedsforing.dk:
– Ideen bag wdp.dk er, at brands bygges på det, folk siger om en, ikke på det, man siger om sig selv. Det forholder sig på samme måde med konkrete produkter og reklamekampagner. Vi har derfor bevidst ikke pillet ved vores aftryk på nettet. Vi foretager blot en simpel Google-søgning.
Men risikoen for ”dårlige nyheder” er der vel?
– Helt sikkert. Men vi tror på åbenheden. Hvis vi skulle fyre folk, og det via Google ville lande øverst på sitet, ville det i al sin enkelthed være sandheden. Det kunne vi jo alligevel ikke lyve om, siger Bjarne Spellerberg Orfelt.

Besøg Crispin Porter + Boguskys nye site (beta) her.