Social ansvarlighed spreder sig ind i danske virksomheder, og et af de seneste områder, hvor virksomheder, borgere og samfund får noget ud af CSR-indsatsen, kommer fra BRFkredit.
Det sker via et samarbejde med MatematikFessor.dk, en lærings-portal, hvor BRFkredit tilbyder at hjælpe børn, unge og deres forældre med matematikken. Portalen er nemlig et redskab til at hjælpe mange aldersklasser med lektierne, og alle bliver samtidig klogere, hvis tallene driller.
– Vores indstilling til tal, penge og økonomi formes i en tidlig alder. Nogle mennesker risikerer at få problemer med at overskue de private indtægter og udgifter, og det kan ende med store personlige omkostninger for den enkelte, siger CSR-chef Lene Hjorth fra BRFkredit.
Men I taber vel også penge, når vi ikke har styr på privatøkonomien?
– Det er rigtigt. Som kreditforening har vi penge i klemme, hvis familier tvinges fra hus og hjem, så hvis vi kan bidrage tidligt, og borgerne rustes og får bedre indsigt i deres egen økonomi ved, at vi investerer i MatematikFessor.dk, er det hjælp til selvhjælp.
– Og det er meget hårdt for den enkelte, som bliver berørt af uoverskuelig økonomi. Så det er godt for alle, når økonomien ikke giver problemer. For det er meget hårdt, når en familie bliver berørt, og eventuelt skal tvinges ud af deres hjem, fortsætter Lene Hjorth.
Men lige frem at kalde det for CSR?
– Vi har jo et slogan i BRFkredit, nemlig ”en god ven af huset”. Derfor er indsatsen for en bedre matematik-forståelse og tal-behandling generelt et klart eksempel på, at vores CSR-investering har en krog ind til vores kerneforretning. Vi skærper ganske enkelt børn og unges færdigheder, hvilket forhåbentlig kommer dem gode senere i livet.
BRFkredit har i første omgang bidraget med en særlig video-sektion på MatematikFessor.dk henvendt til voksne. Her forklares emner som budgetlægning, opsparing, lån og ÅOP i korte videolektioner. Flere emner vil med tiden blive føjet til. Videoerne har til formål at gøre de voksne klogere på privat- og boligøkonomi, og samtidig giver det adgang til, at de kan hjælpe deres børn og følge med i deres matematik-træning på sitet.
– MatematikFessor et meget fint initiativ og en smart løsning, der er med til at styrke både folkeskolen og nye læringsformer på nettet. Så vi ser også vores bidrag til sitet som et vigtigt skridt i retning af en læringsmæssig innovation, slutter Lene Hjorth.
Portalen er ikke et gratis tilbud, og derfor tilbyder BRFkredit sine kunder adgang til halv pris.
Fakta:
Hvad er MatematikFessor.dk?
MatematikFessor.dk er et website, der formidler matematik på en let og overskuelig måde. Gennem videoer gennemgås emnerne på en involverende måde, og eleven løser opgaver, der passer til hans eller hendes niveau. Systemet tager udgangspunkt i den enkelte elevs færdigheder, men er tilpasset Folkeskolens klassetrinsmål. Omkring 30% af alle folkeskoler anvender i dag portalen.
Glem i øvrigt ikke årets første store CSR-event Who Cares Wins.