ATP’s administrerende direktør Lars Rohde ser helst, at virksomhederne integrerer deres CSR-indsats med god corporate governance, altså god selskabsledelse.
– Social ansvarlighed giver god mening for ATP, når virksomhederne på den ene side side er i stand til at øge deres afkast og på den anden side reducere deres risici. Her er koblingen mellem CSR og corporate governance indlysende, sagde Lars Rohde, da Novozymes fik endnu en hæderspris (Børsens hæderspris for CSR) for bedste CSR-virksomhed i Danmark og samtidig kåredes som bedste virksomhed til at skaffe sig PR.
– Hvis CSR er henvist til en særskilt afdeling, bliver det til et appendiks og noget udenomssnak, som ingen kan have interesse i.
Dermed sagde ATP-direktøren også, at CSR skal løftes op som en del af direktionens og bestyrelsens opgaver, og ikke bare flagre som vinduespynt, man tager frem ved festlige lejligheder.
Børsen Executive side 2-3. Og Berlinske Business side 7.