Som vi her på sitet kunne fortælle tidligere på ugen, er den danske industrivirksomhed Danfoss aktuel med en ny global brand-platform.
En platform, der rummer bl.a. nyt slogan – Engineering Tomorrow” – nyt website, ny-iscenesat logo og en næsten 10 minutter lang koncernfilm, instrueret af Christoffer Boe.
Og i går kunne koncernchef og CEO Niels B. Christiansen på en pressepræsentation fortælle, at man i samme forbindelse forventer at bruge en hel del flere ressourcer på marketing, end man hidtil har gjort.
– Vi kommer til at bruge langt flere penge på marketing end tidligere, når vores nye brand platform skal rulles ud, fastslog han og præciserede efterfølgende, at han forventer en fordobling i forhold til tidligere.
Ikke sådan at forstå, at man skal ud og ansætte masser af nye medarbejdere i marketing, men i form af et markant øget marketing- og kampagnetryk.
Skal understøtte væksten
Det ligger næsten i ordene ”Engineering Tomorrow”, at det handler om at forbinde Danfoss’ arv, fundament og knowhow med fremtiden, og det er præcis, hvad det gør, lød det fra koncernchefen:
– Ingeniørarbejde udgør hjertet af Danfoss, og med udgangspunkt i det er vi klar til at forme fremtiden med innovative løsninger. Verden byder på omfattende muligheder for vækst, og Danfoss er klar til at gribe dem. Vi har opnået gode resultater, og vi har stærke og positive historier at fortælle. Nu investerer vi i at få det budskab ud.
Det nye branding platform skal styrke den forretningsmæssige vækst-strategi, og kommunikationen rulles løbende ud på Danfoss’ markeder i forskellige former.
Første skridt efter Danmark bliver to af koncernens vigtigste markeder, Tyskland og Kina. I Kina er man fx på vej med et online community for rådgivende ingeniører, ligesom man forventer at køre kampagner i udvalgte fagmedier.
Den nye brand-platform er udviklet af Danfoss’ eget branding team med kommunikationsdirektør Mette Refshauge i spidsen og i samarbejde med flere forskellige eksterne rådgivere.
Eksterne partnere
På bureaufronten har Kunde & Co været brand lead og strategisk rådgiver, mens DigitasLBi har været digital lead.
Koncernfilmen er instrueret af Christoffer Boe, der på virksomhedsfronten bl.a. også er kendt for at have Maersks flere gange prisbelønnede koncernfilm.
Prisen på Maersk-filmen, hed det dengang, var 12 mio. kroner, men ifølge Niels B. Christiansen har Danfoss-filmen kostet ”lidt mindre end det”.
Du kan læse mere om Danfoss’ nye brand platform i det nye nummer af Markedsføring, der udkommer i næste uge.
Og så kan du se eller gense filmen her.