En reklametryksag fra en af Danmarks største industrivirksomheder, Danfoss, lugter i bogstaveligste forstand.
Det gælder helt præcis en brochure for koncernenes oplevelsespark på Als.
– Danfoss Universe er en oplevelsespark, hvor nysgerrighed og forundring er i fokus. Så allerede før gæsterne ankommer, skal vi pirre nysgerrigheden og vise, hvad det er for en type oplevelser, du får. Derfor har vi valgt at tilføje en helt ny dimension i vores brochure, nemlig duft, forklarer Mette Sørensen, der er brand-og kommunikationschef i Danfoss Universe.
Den lugtende brochure er udviklet i samarbejde med Lisbeth Gram fra det kreative idébureau Besouled i Gråsten. Herefter blev endnu to virksomheder fra lokalmiljøet kontaktet for at løse opgaven, nemlig Lindén Kommunikation i Sønderborg (tekstforfattere), og Toptryk Grafisk i Gråsten (tryk).
Toptryk har tidligere produceret tryksager med duft, men det er første gang, at ikke mindre end 260.000 eksemplarer af en tryksag skal lugte.
– Det er en utrolig spændende udfordring, som vi har glædet os meget til, og vi er naturligvis glade for, at Danfoss Universe har valgt at få sæsonbrochuren udarbejdet og trykt lokalt, fortæller afdelingschef Søren Brask fra Toptryk Grafisk.
Det rykker i Sønderjylland
At det er tre lokale virksomheder, som Danfoss Universe har valgt at samarbejde med, er ikke tilfældigt.
– Det er en myte, at man skal til København eller andre store byer for, at tingene virkelig kan blive nytænkende, kreative eller gode. Mange af vores lokale bureauer og trykkerier er fagligt fuldt på højde med de helt store. Og så har vores lokale leverandører den ekstra fordel, at de kender os og området rigtig godt, siger Mette Sørensen.
I løbet af de kommende måneder vil Danfoss Universes nye brochure kunne hentes på overnatningssteder, turistbureauer og turistattraktioner i hele Danmark.
Sådan fungerer det:
I brochuren kan man gnide på to forskellige felter, der hver indeholder dufte. Duftene giver svaret på det spørgsmål, som brochuren stiller: Lugter prutter fra prinsesser og professorer ens?
Duftlak laves ud fra et pulver, der tilsættes tryklakken. Når man gnider på det lakerede område, kan det dufte af f.eks. pebermynte, citron eller jordbær, og der er flere hundrede dufte at vælge imellem. Hvilke to dufte, Danfoss Universe har valgt, forbliver en velbevaret hemmelighed frem til offentliggørelsen af brochuren…