Dansk Røde Kors vandt i kategorien ‘Bedste landsdækkende kommunikationsprojekt’ i konkurrence med to andre nominerede projekter. De vandt med projektet
Røde Kors-indsamlingen 2006 – oplysning om indsamlingen og hvervning af frivillige indsamlere.
Blandt konferencedeltagernes motivation af valget af Dansk Røde Kors som vinder i kategorien Landsdækkende kommunikationsprojekt fremhævede dommerkomitééns formand professor Lars Thøger Christensen blandt andet:
”Der er tale om et projekt med et klart mål og et meget klart budskab. Et projekt, der opfyldte sit mål og mere til. En kampagne, der rummer både klovn og kronprins uden at miste tyngde og troværdighed, og med klare målbare resultater. En i udpræget grad troværdig kampagne med kreativ brug af nye medier, med stor gennemslagskraft, et flot samspil mellem medier og personer og med en god balance mellem humor og alvor. En kampagne, der tør gå nye veje og spiller på mange strenge. Flot, super professionelt, troværdigt og med stor autenticitet”.
I opløb med to andre nominerede løb HTSI i samarbejde med foreningen Nydansker, Demokratiske Muslimer og Integrationsministeriet af med sejren i kategorien ‘Bedste regionale kommunikationsprojekt’ for projektet Jobbørsen – med særligt fokus på nydanskere.
Blandt konferencedeltagernes motivation af valget af HTSI som vinder i kategorien ‘Regionalt/lokalt kommunikationsprojekt’ fremhævede Lars Thøger Christensen blandt andet:
”Projektet er kendetegnet ved, at det kræver en anderledes form for kommunikation, der kan overtale folk til både holdnings- og adfærdsændringer. Et innovativt og enkelt projekt med en god mission. Et projekt præget af nytænkning og utraditionelle kommunikationsveje, der positivt involverer alle parter gennem en kreativ brug af netværk. Ikke mindst en svær målgruppe. Et projekt, der er godt tænkt og har et godt resultat. Et projekt, der er aktuelt og yderst samfundsrelevant, og som løfter en stor opgave, som man bliver glad af”.