Et dansk firma med rødder i elcykler byder nu ind med elbiler. I morgen præsenteres to modeller i Dansk Designcenter. Den ene bil er en sportsvogn med en tophastighed på 200 km. i timen, og den anden er en mindre topersoners hybridbil. Det er firmaet Lynx, der satser på de nye og hurtigere transportmidler. Og til det formål har cykelentusiasterne skabt et selskab, Lynx, der skal gøre den danske elbil til et eksporteventyr af de store.
─ Vores teknologi er ikke bare på tegnebrættet. Tingene fungerer, og det skal vi nu ud og vise, siger Brian Hoehl, direktør og medstifter af Lynx.
Det er batteriernes kvalitet og levetid, der er den afgørende forskel på gode og mindre gode elbiler. Og derfor er det også de patenterede batterier, der først og fremmest skal gøre Lynx til en økonomisk god forretning.
Børsen side 8.