Pilen peger fortsat nedad for de danske avisers omsætning, viser en analyse fra en af verdens største revisions- og konsulentvirksomheder, PwC, af medie- og underholdningsindustrien, ”Global Entertainment and Media Outlook 2015–2019”.
Analysen indeholder tal for medie- og underholdningsbranchens indtjening fra 2010 til 2014 samt forudsigelser om vækstudviklingen i branchen fra 2015-2019.
Heraf fremgår det bl.a., at danske aviser omsatte for fire mia. kroner i bladsalget i 2010, og det tal er i 2014 faldet til 3,4 mia. kroner.
Det går bedre i Tyskland
PwC forventer, at omsætningen i 2019 er krympet til 2,9 mia. kroner. Annonceindtægterne fra printaviserne forventes at falde med endnu større hast: Fra 3,4 mia. kroner i 2014 til 2,7 mia. kroner i 2019.
– Den danske avisindustri ser frem imod et væsentligt fald i deres primære indtægtskilder i de kommende år. Dermed ligger de danske aviser desværre på linje med mange af deres europæiske kolleger.
Hos de tyske aviser ser fremtiden dog noget lysere ud, da man her har formået at dæmme op for den nedadgående tendens, fortæller Leif Ulbæk Jensen, der er partner i PwC og ekspert i mediebranchen.
Han henviser til, at det tyske avismarked samlet set kan se frem til et fald på blot 1,7 pct. årligt frem mod 2019. Til sammenligning kan det danske avismarked samlet set se frem til et fald på 3,7 pct. årligt frem mod 2019.
– Når man sammenligner med resten af Vesteuropa, kan vi se, at de tyske medier relativt set har haft held med at stabilisere markedet. Det har de gjort ved hjælp af nye digitale indtægtskilder, taktiske prisstigninger og på trods af store udfordringer, hvad angår de fremtidige annonceindtægter, fortæller Leif Ulbæk Jensen.
Digitale indtægter ikke nok
Fremtiden er i høj grad digital, men indtil videre kan de digitale løsninger ikke opveje den faldende omsætning på print. Mens nogle danske aviser har indført en ”hård” betalingsmur, hvor læseren skal betale for al indholdet, har andre valgt en premium-model, hvor det kun er en del af indholdet, som læseren skal betale for.
Andre har valgt, at man kan få adgang til et vist antal artikler, hvorefter læseren bliver afkrævet betaling.
– Branchens indtægt fra de digitale modeller er samlet steget med hele 49 pct. i løbet af 2014, og den forventes fortsat at vækste om end i et langsommere tempo. Det er dog ikke tilstrækkeligt til at opveje et mærkbart svind i avisbranchens samlede omsætning. Branchen er altså langt fra målet om at knække koden for denne problemstilling, siger Leif Ulbæk Jensen.
Unge læser stadig avis
I Danmark når de danske aviser stadig ud til mange læsere, men antallet af omdelte aviser faldt til under en million dagligt i 2014. Det er ca. 85 pct. af aviserne, der omdeles via abonnementer, mens aviser solgt i løssalg er under stærk konkurrence fra gratisaviser.
– Det er fortsat de ældre forbrugere, der er mest loyale over for deres avis, men en opmuntrende tendens er, at mere end halvdelen af 15- til 24-årige også er avislæsere. Samtidig er online-læsertallene steget kraftigt, slutter Leif Ulbæk Jensen.
Du kan læse mere om undersøgelsen her.