Analytikerne i finanshuset Berenberg har ikke megen fidus til aktierne i Danske Bank. Faktisk er Danske Bank udnævnt som den mindst foretrukne aktie i den nordiske banksektor. Den nordiske banksektor beskrives ellers som attraktiv i forhold til resten af Europas banker.
Det fremgår af en større analyse fra Berenberg, skriver Ritzau Finans.
– Vi fastholder den negative indstilling til den nordiske banksektor, som vi har haft længe. I takt med at EU’s politikere nærmer sig løsningen på gældskrisen, er vi mere og mere bekymrede for, at de i deres iver for at løse krisen, accelererer den gryende kreditklemme. I den kontekst ser styrken i den nordiske banksektors balancer og adgang til funding attraktiv ud, skriver Berenberg i sin analyse.
DnB Nor og SEB får anbefalingen “hold” mens Danske Bank som den eneste får anbefalingen “sell” med et kursmål på 84 kr. per aktie. Samtidig får banken det lident flatterende prædikat: “Least preffered”