Danske Bank skød rentekrigen mellem de danske banker i gang med en indlånsrente på fire procent. Mandag lancerede banken en ny version af deres gebyrsite, hvor kunderne kan få gode råd til, hvordan de kan springe over, hvor gebyret er lavest. Begge initiativer kommer som et forsøg på at forbedre bankens image.
– Vi er blevet opfattet som en meget dyr bank med høje gebyrer, hvilket, vi synes, er helt uretfærdigt. Derfor vil vi gerne forbedre vores image. Vi mener, vi har taget mange tæsk på sektorens vegne, siger Danske Banks direktør, Henrik Normann.
Han har meldt ud, at der kommer flere nye produkter til i løbet af foråret, og der kigges både på renter og gebyrer – og også udlånsrenten er i kikkerten.
/ritzau/