Global Progressive Forum 2009 (GPF) i Europa-Parlamentet er arrangeret af Poul Nyrup Rasmussen, formand for de europæiske socialdemokrater, og konferencens fokus er at finde nye svar på verdens tre aktuelle kriser: økonomi, klima og fødevarer.
De to danske bureauer Ekvator og Prspektiv, henholdsvis reklame- og kommunikationsbureau har taget del i idéudvikling, rådgivning og produktion af konference elementer.
– Vi har blandt andet leveret det introshow, der starter hele eventen, stået for at planlægge konferencens visuelle udtryk og leveret mercandise som USB-sticks, der indeholder alt mødemateriale,siger direktør Trine Hammershøy, Prspektiv, og fortsætter:
– Derudover har jeg fungeret som rådgiver på selve konferencens opbygning og indholdsdel, hvor Clinton indleder, men hvor man ellers benytter sig af en lidt anden mødeform, end der ellers er set i dette regi, idet der ikke vil være mange lange taler men debatter, som munder ud i konkrete budskaber for hver enkelt session.
Global Progressive Forum åbner torsdag den 2. april i Bruxelles, og over to dage vil politikere, fagforeninger, ngo’er og repræsentanter fra internationale organisationer være samlet.
– Hvis vi skal undgå en katastrofe, er det altafgørende, at vi arbejder sammen på tværs af grænser. Derfor er jeg utrolig glad for, at Bill Clinton og resten af denne internationale kreds af progressive personligheder bidrager til konferencen med deres svar på, hvordan vi løser verdens genvordigheder, siger Poul Nyrup Rasmussen.
Ekvator og Prspektiv har gennem flere år arbejdet sammen om kunder, der spænder fra den finansielle sektor til medicinalvirksomheder og forskellige interesseorganisationer.
– Vores styrke er vores erfaring, men også at vi samarbejder på tværs af bureauernes respektive kompetencer. Mange af vores kunder tilkendegiver, at det letter dem enormt i hverdagen, at vi kan håndtere hele processen og arbejde sammen om strategien, så de ikke behøver holde styr på flere bureauer på én gang – og ej heller skal betale dobbelt for mange processer, siger Sus Rødgaard, kommunikationsdirektør i Ekvator.