To milliarder fødder er immervæk en del, hvis man skal levere sokker til dem alle.
Men det er ikke desto mindre, hvad den lille danske virksomhed URU Design, der hører hjemme i Gentofte ved København, netop har fået mulighed for.
Virksomhedens koncept, Solosocks, der er sat i verden for at undgå sokkespild på en innovativ og anderledes måde, har således netop underskrevet en femårig aftale med det kinesiske designfirma Bola Design fra Shanghai.
Kontakten er skabt via brancheforeningen Design denmark, som bl.a. gennemfører markedsføringsfremstød sammen med medlemmer på udvalgte markeder i Asien, og aftalen blev indgået, da Bola Design for nylig var i Danmark for at se nærmere på danske designløsninger og -produkter.
Og Alexander Morabbi, URU Designs direktør i Danmark ser frem til lanceringen:
– Vi er glade for Design denmarks anbefaling af os til en stor kinesisk spiller som Bola. Det er et spændende kick-off for en lille, nystartet virksomhed som os. Vi er også meget spændte på at se, hvor mange sokker der bliver sparet i Kina med Solosocks – der er jo over to milliarder fødder at gå efter.
De evige sokkemarker
Solosocks-konceptet byder både på et anderledes design og en nyskabende metode til at undgå sokkespild.
Et problem, de fleste kender: For hvad sker der, når der går hul på en sok?
Ja, nogle vælger at kyle den ene sok ud, hvorved matriklens vaskeansvarlige står med et ”parrings-problem”, andre vælger at smide begge sokker ud, selv om den ene reelt ikke fejler noget.
Netop denne situation har Solosocks løsningen på: Produktet kommer således i pakker med fx syv enkeltsokker, som alle er forskellige, men designet til at matche hinanden.
Dermed undgår man problemet med at stå tilbage med bunker af mageløse sokker, når den ene er spist af vaskemaskinen eller smidt ud. Samtidig slipper man for at parre sokker efter vasken, da de leveres i en genbrugelig indpakning, der passer som beholder i skuffen.
Det er netop denne idé og dette design, kineserne er faldet for, og ifølge URU Design og Design denmark har Bola endda udtrykt stor optimisme med hensyn til introduktion af konceptet i Kina.
Virksomheden har således planer om at investere flere millioner Yuan/kroner i markedsføring af mærket.
Hos Design denmark siger vicedirektør Henrik Weiglin om samarbejdet:
– Det er et interessant eksempel på den store interesse, vi ser for dansk design i Kina i disse år. Når vi fx deltager på messer i Asien er vores medlemmers stand og produkter et stort trækplaster, og vi får flere og flere henvendelser fra virksomheder, der ligesom Bola vil forhandle dansk design eller efterspørger designrådgivning.
Solosocks er det første produkt fra URU Design, der opfylder virksomhedens erklærede mål om at kombinere æstetik, nytænkning og bæredygtighed.
Konceptet er lanceret på Kickstarter den 2. oktober 2016 – og du kan besøge virksomheden selv her.