I forbindelse med Reklameforbrugsundersøgelsen 2009 har Danske Specialmedier indhentet annonceoplysninger blandt sine medlemmer.
Og det er ikke opløftende tal, der åbenbarer sig.
Den samlede annonceomsætning i 2009 var på 640 millioner kroner, hvilket svarer til et fald i forhold til 2008 på mere end 25 procent. Det oplyser Danske Specialmedier på sin hjemmeside.
Der står det ligeledes, at udviklingen i annonceomsætning er historisk negativ, men dog bedre end trenden fra Specialmediernes Annoncebarometer, der endte i indeks 69 for hele året 2009.
Også stillingsannoncering har været igennem et barskt år, og stadig større grad blevet påvirket af konkurrencen fra blandt andet online databaser.
Oven i det kommer et arbejdsmarked, der er præget af den generelle økonomiske afmatning, der mindsker behovet for stillingsannoncering.
Den samlede stillingsannoncering i 2009 blev opgjort til knap 66 millioner kroner svarende til 10 procent af annonceomsætningen totalt.
I alt har 168 medier rapporteret omsætning til brug for undersøgelsen, og der er estimeret omsætning for de resterende medlemsblade (154 blade svarende til estimat på cirka 20 procent af den samlede omsætning).
Læs mere
her.