– Ej, jeg mangler kun et rensdyr. Eller to julemænd. Eller tre juletræer – så snupper jeg millionen.

Sætninger som denne vil mange af os nikke genkendende til, for over halvdelen af alle voksne danskere har hvert år i december en Quick Julekalender – den hvor man skraber et felt hver dag i 24 dage og vinder en million, hvis man får 10 juletræer.

Kalenderen har efterhånden eksisteret i 21 år, men selv om efterspørgslen er vokset og rammer omkring 2,5 mio. styk i år, så skal også succeser en gang imellem forny sig. Og det gør Danske Spils Quick-kalender nu med en fortælling i 24 illustrerede, digitale afsnit, skrevet og fortalt af forfatter, eksminister – og juleskeptiker – Manu Sareen.

– Quick skrabe-kalender er blevet en juletradition i Danmark, og det er vi stolte af. Men også ydmyge. Når et produkt er så stærkt, at det bliver til en tradition, skal man både værne om det og tilføre mere værdi. Og det skal ske uden at ændre på den succes, som skrabe-julekalenderen er. Det kræver en meget fin balance mellem tradition og fornyelse, siger Maja Fogt Jørgensen fra Danske Spil.

Utålmodige danskere

Hele idéen med at tilføre noget ekstra til Quick skrabe-kalenderen opstod, da Danske Spil og YouGov fandt ud af, at 40 procent af julekalender-ejerne tyvstarter og har skrabet felterne på kalenderen før juleaften.

Og netop det blev udgangspunktet for briefen til kommunikationsbureauet Essencius, hvor man bl.a. ud fra YouGovs undersøgelse – Julevaner 2015 – kunne konstatere, at danskerne også opfører sig utålmodigt omkring andre juletraditioner.

Fx begynder hver fjerde af os med juleriet allerede i november, hver tredje køber gaver inden december starter, og er der børn til stede juleaften, så bliver der for 38 pct.’s vedkommende pakket gaver op, inden julemiddagen serveres.

Med alle disse data og mange flere fra YouGovs analyse af danskernes julevaner og traditioner i hånden, bad Danske Spil og Essencius forfatter og eks-minister Manu Sareen – som desuden også er familiefar og juleskeptiker – om at fortolke og indarbejde i en ny julefortælling om danskernes jul.

Det er blevet til ”En skrabet julefortælling” i 24 illustrerede, digitale afsnit, der bringer statistikken til live og kærligt, men håndfast, tager sig af danskernes december og blotter vores julesjæl.

– Vi har valgt at sætte danskerne juletraditioner og vaner i højsædet. Og med ”En skrabet julefortælling” bliver det både sjovt og underholdende, kærligt og meget ”timet”. I disse tider hvor alt er tilgængeligt på nettet, vil vi gerne teste de utålmodige danskere ved kun at offentliggøre et afsnit om dagen. Måske skærper det ligefrem interessen, siger Maja Foght Jørgensen.

Farverigt persongalleri

I Manu Sareens julefortælling møder vi den nordjyske, storbagende og juleelskende Hanne og hendes mand, den juleneutrale og flegmatiske Morten, der er slagter og knokler sig ned hver jul, fordi kunderne skal have flæskesteg, blodpølse og leverpostej i en sådan grad, at han allerede midt i december ikke orker mere jul.

Vi møder også familiens to børn, Bolette, en make up-glad ung dame på 11, og Kenni – en bleg, kraftig 13-årig, opkaldt efter Kenny Dalglish, kongen af faderens elskede Liverpool F.C., der i 1990 førte klubben til det engelske mesterskab. At han staves med ”i” skyldes, at Morten var lidt uopmærksom på dåbsdagen.

Desuden den notorisk ubegavede gravhund, Valde, og sidst, men absolut ikke mindst, den julenysgerrige kioskejer Kuldip, der er er fra Indien, og som arbejder morgen, middag og aften…

Julefortællingen tager udgangspunkt i butikken, der også er motivet på dette års skrabe-kalender fra Quick (foto over artiklen).

– Min historie er et kig ind i en familie, der oplever julens aspekter på godt og ondt. Vi følger familien gennem nisseordninger, juleslips, figner og dadler, gavepanik, bagning, skolearrangementer, ænder, grise, pakkeleg – og alle de andre ting, som udspiller sig i Danmark gennem december, fortæller Manu Sareen.

Den lille, hårdtprøvede julefamilie bor i lejligheden ovenpå Kuldips kiosk, og hver dag op til jul afsløres et nyt afsnit af julefortællingen på Quicks Facebookside eller på enskrabetjulefortælling.dk.

Lars-Ole Nejstgaard illustrerer julekalenderen, og  det er ham, der har vakt Hanne, Morten, Bolette, Kenni og Kuldip til live. Og Valde, naturligvis.

Historien kan både læses og høres, og Manu Sareen har selv indtalt de 24 afsnit.

Bonus-info fra YouGovs analyse

– Nordjylland er det sted med flest juletræer pr. husstand.

– Kvinder glæder sig mest til at pynte op (35 %), købe gaver til andre (28 %) og bruge tid med familien (71 %).

– Mænd glæder sig mest til julemaden (49 %), sociale arrangementer (31 %) og tid med familien (67 %).

– 43 % af kvinderne siger, at de elsker jul. Det samme gælder kun for 22 % af mændene. Og lige så mange mænd, 21 %, er indifferente i forhold til julen.

– 14 % af mændene synes, det vil være passende at starte julen midt i december, ugen op til juleaften eller vente til lillejuleaften. Det samme mener blot 4 % af kvinderne. De vil gerne i gang med julen i november.

Og hvordan har vi det så med julekalendere?

– 61 % af de voksne danskere forventer at have en julekalender i år (skrabe, pakke, pap eller chokolade).

– 45 % af os har åbnet/skrabet en låge før tid. Ældre er mere tålmodige; kun hver tredje over 50 år har skrabet/åbnet en låge før tid.

– Blandt alle dem, der har åbnet/skrabet før tid er 51 % gået planken ud og har åbnet/skrabet hele julekalenderen før tid. Mænd og personer mellem 18-34 er de store syndere og bryder julekalender-reglen hyppigere end kvinder og de mere voksne.

– Vi er generelt set lidt mere tålmodige og regelrette med pakkekalendere. Kun 9 % har åbnet en pakke før tid…