I udbuddet om budgettet deltog i alt fem forskellige bureauer, nemlig Zupa Recommended, Bates, DDB, Umwelt og selvfølgelig Hjaltelin Stahl.
Valget af ny leverandør kommer få dage efter, at Danske Spil valgte Mensch som leverandør i et sideløbende udbud om en Corporate-kampagne.
Ifølge en pressemeddelelse fra Danske Spil leverede alle fem bureauer spændende og kreative forslag til løsning af en meget konkret opgave, men Hjaltelin Stahl præsenterede en marketingplatform, der udmærker sig ved at være “sympatisk, markant og emotionelt forankret” – og med Lottokvitteringen som adgangsbillet til en drømmeverden af muligheder.
– Det er et oplæg, der styrker Lottos DNA, og som viser en stor strategisk og forretningsmæssig forståelse for de udfordringer, vi står overfor. Samtidig har oplægget en twist, som gør det til en interessant vej for Lotto, siger Anette Bøje, der er marketingchef i Danske Lotteri Spil, uden at ville afsløre mere, men tilføjer alligevel: “Vi er overbevist om, at vi får en platform, som kan vække danskernes drømme, og som generelt kan styrke Lottos position som ét af Danmarks stærkeste og mest folkelige brands”.
– Der lød et jubelbrøl, så vinduerne dirrede, da vi hørte nyheden, siger Steffen Hjaltelin, stifter og seniorpartner i Hjaltelin Stahl. “Ikke mindst fordi opgaven er indbegrebet af cross-channel kommunikation, og netop det anser vi for at være en af vore spidskompetencer.”
Danske Spil har ikke før arbejdet sammen med Hjaltelin Stahl, men ser frem til samarbejdet. Det nye koncept forventes at blive lanceret i løbet af efteråret.